Zalewanie ogrodu wodą z ulicy – co robić?

Andrzej Winnicki
12.10.2022

Tytułowa sytuacja jest szalenie irytująca dla właściciela zalewanego ogrodu. Nie należy to jednak do rzadkości. Często jest niestety tak, że po wyremontowaniu/utwardzeniu ulicy przyległa działka znajduje się poniżej jej poziomu. W efekcie dochodzi do zalewania terenu po każdym większym deszczu. Co zrobić w takiej sytuacji?

Studnia chłonna

Pierwszą rzeczą, jaką warto zrobić, jest wystąpienie do zarządcy drogi z wnioskiem o wykonanie studni chłonnej lub innego rodzaju odwodnienia. Fakt zalewania działki po remoncie ulicy wskazuje na ewidentne zaniedbanie projektanta, wykonawcy oraz inwestora. Walcz o swoje!

Doraźnie wykonaj własne odwodnienie

Zanim zarządca drogi ustosunkuje się do Twojego wniosku i przyzna środki na wykonanie profesjonalnego odwodnienia, możesz doraźnie poradzić sobie z problemem. W tym celu w miejscu, przez które woda zalewa Ci działkę (furtka, brama wjazdowa) wykonaj kratki do odwodnienia i wyprowadź rury poza teren, na przykład do prowizorycznego rowu.

Pompa zatapialna

Takie doraźne działanie może być nieskuteczne, jeśli wystąpi potężna ulewa. W takiej sytuacji zalanie niżej położonej działki jest pewne, a szkody wyrządzone przez wodę mogą być niebagatelne – włącznie ze zniszczeniem roślinności czy ogrodzenia.

Dlatego zawsze warto mieć pod ręką pompę zatapialną, która przydaje się właśnie w takich sytuacjach. Pompa pozwoli szybko usunąć nadmiar wody z działki i tym samym nie dopuści do zalania budynku czy elementów architektury ogrodowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.