Zdecydowana większość inwestorów budujących własny dom wybiera dziś wodne ogrzewanie podłogowe. Trudno się temu dziwić: taki system zapewnia wysoki komfort termiczny oraz doskonale współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ogrzewania, przede wszystkim z pompą ciepła. Wciąż jednak nie brakuje zwolenników klasycznej instalacji grzejnikowej, co wynika z jej niezaprzeczalnych zalet. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym artykule.
Ta cecha instalacji grzejnikowej sprawia, że można łatwo i przede wszystkim szybko modyfikować jej wydajność. Gdy jest za ciepło, po prostu skręcamy głowice termostatyczne i analogicznie odkręcamy je, gdy w pomieszczeniu robi się zbyt chłodno. Ogrzewanie podłogowe potrzebuje znacznie więcej czasu na dostosowanie komfortowej temperatury.
To niezaprzeczalna zaleta instalacji grzejnikowej z punktu widzenia gospodarstw domowych, w których każda osoba ma inne preferencje w zakresie komfortowej temperatury. Głowica termostatyczna daje pełną swobodę sterowania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, a nawet sektorach domu czy mieszkania.
Wykonanie instalacji grzejnikowej przebiega o wiele szybciej niż ogrzewania podłogowego i jest łatwiejsze, dlatego może sobie z tym poradzić nawet osoba mająca tylko podstawowe pojęcie o hydraulice i ogrzewnictwie.
Wynika to przede wszystkim z faktu, iż zużywamy o wiele mniej materiału (kilkaset metrów rury, zamiast kilku kilometrów). Sumaryczny koszt wykonania instalacji grzejnikowej może być o kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt procent niższy w porównaniu z ogrzewaniem podłogowym.
Gdy dojdzie do awarii grzejnika czy nieszczelności na podejściu do kaloryfera, to usunięcie takiej usterki nie będzie wymagać kucia posadzki. Hydraulik przeprowadzi naprawę szybko i czysto, co nie jest możliwe w sytuacji, gdy rozwarstwieniu ulegnie rura od ogrzewania podłogowego (już samo zlokalizowanie przecieku może być problematyczne i wymagać użycia kamery termowizyjnej).