Zalety i wady instalacji klejonych

Remigisz Szulc
24.05.2023

Instalacje klejone należące do systemu NIBCO cieszyły się ogromną popularnością jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie decyduje się na nie stosunkowo niewielu inwestorów indywidualnych. System klejony budzi pewne kontrowersje, a na pewno obawy. Mimo to warto znać jego zalety, które każą przynajmniej rozważyć wybór tego rozwiązania do budowy np. instalacji wodnej, przyłączenia zmiękczacza wody itd.

Zalety instalacji klejonych

Podstawową zaletą systemu NIBCO jest bardzo łatwy montaż poszczególnych elementów instalacji – zarówno rur, jak i poszczególnych kształtek. Nie potrzebujemy do tego specjalistycznych narzędzi. Wystarczy brzeszczot do cięcia rur oraz specjalny klej. Dzięki temu z wykonaniem instalacji poradzi sobie właściwie każdy – przypomina to trochę układanie puzzli.

Po stronie zalet instalacji klejonych można wymienić również:

  • Zachowanie pełnego przepływu medium (najczęściej wody), co jest zasługą braku kształtek zwężających światło rur;
  • Szybkość montażu;
  • Wszystkie elementy systemu są lekkie, co pozwala je przewozić nawet samochodem osobowym;

Wady instalacji klejonych

Względnie niska popularność systemu NIBCO, który przecież jest dostępny na rynku od dziesiątków lat, nie wzięła się z niczego. Instalatorzy raczej omijają ten system szerokim łukiem, ponieważ z ich punktu widzenia jest po prostu niepraktyczny i niepewny. Istnieje tutaj wysokie ryzyko nieszczelności, których usunięcie wymaga wymiany całego odcinka instalacji.

Po stronie wad instalacji klejonych wymienimy również:

  • Wymaga zachowania precyzji i czystości podczas montażu;
  • Jest to system zamknięty, nie zastosujemy w nim kształtek z innych systemów;
  • Ograniczona dostępność elementów do wykonania instalacji;
  • Nie można uruchomić instalacji od razu po jej wykonaniu (trzeba odczekać, aż klej wyschnie – najlepiej całą dobę);

W praktyce system NIBCO może być ciekawostką dla domowych majsterkowiczów, którzy np. chcą samodzielnie wykonać krótki odcinek instalacji w domku gospodarczym, garażu etc. Do instalacji domowych, a tym bardziej profesjonalnych, są inne, znacznie lepsze rozwiązania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie