Zakup ziemi w USA – o czym warto pamiętać?

Mateusz Nowak
26.01.2022

Stany Zjednoczone już dawno przestały być postrzegane, jako raj na ziemi. Kraj ten boryka się z wieloma problemami, natomiast wciąż zapewnia dużo lepsze warunki do życia i np. rozwijania biznesu niż wiele państw europejskich. Dużo osób widzi też w USA ostoję wolności i swobód obywatelskich, co jest dobrym powodem, aby kiedyś się tam przeprowadzić. Kusi do tego również możliwość relatywnie niedrogiego kupienia ziemi w USA, zwłaszcza w stanach południowych. Dziś takiego zakupu można dokonać online, a ofert są tysiące. O czym warto pamiętać decydując się na taki krok? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Pamiętaj, że niska cena zawsze z czegoś wynika

To nie jest tak, że Amerykanie nie znają wartości ziemi i chętnie sprzedają ją po kosztach. Niższe ceny w porównaniu z europejskimi zwykle mają związek z tym, że w USA sprzedaje się bardzo duże działki, nierzadko liczące kilka czy kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych. Wiele spośród tych najatrakcyjniej wycenionych gruntów znajduje się też pośrodku niczego, a pamiętaj, że w USA są ogromne odległości między poszczególnymi miejscowościami, szczególnie na południu.

Inne problemy, jakie mogą mieć wpływ na wyjątkowo atrakcyjną wycenę działki, to:

  • brak jakichkolwiek mediów,
  • bardzo wysokie podatki stanowe,
  • niebezpieczna okolica,
  • słabo rozwinięta infrastruktura,
  • niekorzystne przepisy narzucające rodzaj zabudowy.

Skorzystaj z kompleksowej obsługi lokalnego biura nieruchomości

Decydując się na zakup ziemi w USA na odległość zawsze należy powierzyć cały ten proces biuru nieruchomości, które jest na miejscu i załatwi za swojego klienta wszystkie najważniejsze kwestie. Chodzi przede wszystkim o legalne przeprowadzenie procesu zakupu, co może być zbyt wymagające dla osób, które nie znają amerykańskich oraz stanowych przepisów.

Podatki i inne koszty stałe

Płacenie podatków w USA jest świętością, dlatego nie powinno Cię dziwić, że po zakupie działki zapłacisz szereg różnych opłat lokalnych oraz federalnych. Do tego dojdzie podatek od nieruchomości, który na szczęście w przypadku niezabudowanej działki będzie raczej symboliczny. Tak czy inaczej sprawdź dokładnie, ile będzie Cię kosztować zakup działki oraz jej późniejsze utrzymanie.

Uważaj na potencjalne pułapki

Niektóre przepisy obowiązujące w USA mogą być całkowitym zaskoczeniem dla Polaka. Przykładowo: kupujesz działkę, której nie możesz ogrodzić, ponieważ w przeciwnym razie zostanie Ci naliczony wielokrotnie wyższy podatek (celem jest zapewnienie dzikiej zwierzynie możliwości żerowania oraz udostępnienie terenów pastwiskowych bydłu). Wypytaj o takie potencjalne pułapki pośrednika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie