Zakup mieszkania w dzielnicy przemysłowej – to warto sprawdzić!

Piotr Kowalczyk
05.07.2021

Mieszkania w dzielnicach przemysłowych nie są dziś niczym niezwykłym. Deweloperzy wykorzystują każdą okazję do tego, aby oddać nową nieruchomość, często kupując działki w mało atrakcyjnych częściach miasta. Rekompensatą za nieciekawy widok z okna jest oczywiście dobra cena, ale nie daj się zwieść – zakup mieszkania w dzielnicy przemysłowej może być fatalną decyzją. Co zatem koniecznie trzeba sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Hałas

W dzielnicy przemysłowej trudno jest liczyć na błogą ciszę, ale są pewne granice. Warto przyjechać do mieszkania, którym się interesujemy, o różnych porach dnia, również w weekend. To pozwoli wstępnie ocenić, czy dane miejsce w jakikolwiek sposób sprzyja odpoczynkowi po ciężkim dniu w pracy.

Rodzaj zakładów przemysłowych

Dobrze będzie ustalić, jakie sąsiedztwo nas czeka po zakupie mieszkania. Jeśli są to głównie małe firmy usługowe, to ich działalność nie powinna być w żaden sposób uciążliwa. Gorzej, gdy w odległości kilkunastu metrów od nowego osiedla działa zakład zajmujący się produkcją ogrodzeń czy transportem kruszywa. Tutaj ogromny hałas jest gwarantowany.

Korki

Problemem dzielnic przemysłowych bywa to, że ulice dojazdowe i wyjazdowe notorycznie się korkują, zwłaszcza rano i po południu. To może oznaczać, że podróż z pracy do domu będzie się niemiłosiernie dłużyć, a przecież każda kolejna minuta spędzona w korku jest minutą straconą.

Bezpieczeństwo

To bardzo ważna kwestia, zwłaszcza z punktu widzenia rodziców, którzy przecież chcą mieć pewność, że dzieci bawiące się na osiedlu są w miarę bezpieczne. Jeśli jednak w pobliżu osiedla lub przez jego teren regularnie przejeżdżają maszyny budowlane, a w bezpośrednim otoczeniu roi się od dziurawych ogrodzeń, fragmentów zbrojenia czy niezabezpieczonych studzienek, to o bezpieczeństwie nie ma mowy.

Tereny zielone

Co prawda dzielnice przemysłowe nie były projektowane po to, aby sprzyjać rekreacji, ale już deweloper realizujący inwestycję mieszkaniową powinien był o tym pomyśleć. Trzeba koniecznie sprawdzić, czy w bezpośredniej bliskości osiedla znajdują się jakieś atrakcyjne tereny spacerowe oraz czy są miejsca, w których mogą bezpiecznie bawić się dzieci.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.