Zakup domu przy drodze gruntowej – co musisz sprawdzić?

Mariusz Siwko
20.05.2021

W Polsce co roku powstaje mnóstwo nowych domów jednorodzinnych. Większość z nich jest budowana na terenach słabo zurbanizowanych. W konsekwencji do takiego domu można dojechać wyłącznie drogą gruntową, co samo w sobie stanowi już niemały problem. Decydując się na zakup takiej nieruchomości musisz sprawdzić kilka ważnych rzeczy, które omawiamy w naszym poradniku.

Czy w drodze są już media

Warto to sprawdzić przed zakupem domu, aby nie okazało się, że za kilka czy kilkanaście miesięcy będziemy mieć przed ogrodzeniem plac budowy. Idealnie byłoby, aby w drodze były już podstawowe media, czyli wodociąg, kanalizacja, gaz oraz oczywiście prąd. Jeśli jest inaczej, to ustal, kiedy ewentualnie można się spodziewać takich inwestycji.

Jaki grunt znajduje się pod drogą?

Jest to o tyle ważne, że rodzaj gruntu determinuje wygląd drogi po deszczu czy po wiosennych roztopach. Jeśli grunt jest słabo przepuszczalny, gliniasty, to musisz się liczyć z tym, że dojazd do posesji po np. ulewie będzie utrudniony i skończy się nawiezieniem na podjazd gliny oraz błota.

Kto zawiaduje drogą gruntową?

To bardzo ważna kwestia, ponieważ może się okazać, że jest to droga prywatna, do której gmina nie ma służebności. W takiej sytuacji to mieszkańcy danej ulicy muszą we własnym zakresie zadbać o jej utrzymanie, odśnieżanie, odwadnianie czy utwardzanie, co oczywiście pochłania niemałe koszty oraz solidnie utrudnia życie.

Czy są plany dotyczące utwardzenia drogi?

Jeśli tak, to świetnie – daje to nadzieję, że wkrótce będziesz mieszkać przy estetycznej i funkcjonalnej ulicy. Gorzej, gdy takich planów nie ma. Oznacza to, że możesz być skazany na grzęźnięcie w błocie przez wiele lat, a wszelkie inwestycje realizowane na własną rękę (np. utwardzenie wjazdu) mogą być obarczone ryzykiem – chociażby w związku z planowaną budową kanalizacji.

Czy została uregulowana kwestia służebności do drogi?

To kolejna ważna kwestia, którą koniecznie musisz ustalić przed zakupem działki. Jeśli właściciel nieruchomości ma służebność do drogi (potwierdzoną notarialnie), to będziesz mógł normalnie zjeżdżać na drogę ze swojej posesji. Jeśli jednak takiej służebności nie ma, to w skrajnym przypadku może się okazać, że właściciel drogi (de facto będącej działką) postanowi ją np. zamknąć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.