Za ile możesz sprzedać Twój dom? Są sposoby, aby to sprawdzić

Mateusz Nowak
22.06.2022

Masz dom jednorodzinny, ale coraz częściej myślisz o tym, aby go sprzedać? Powody mogą być różne: od braku środków na dalsze utrzymanie nieruchomości, przez zmianę miejsca zatrudnienia, aż po zirytowanie ciągłymi dojazdami do centrum miasta. Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest zorientowanie się w sytuacji rynkowej i sprawdzenie, za ile możesz sprzedać swój dom. Jak wycenić własną nieruchomość? Oto kilka najlepszych sposobów.

Rzeczoznawca

To najbardziej wiarygodny sposób wyceny nieruchomości. Rzeczoznawca ma odpowiednie kwalifikacje do tego, aby określić rzeczywistą wartość Twojego domu – w końcu dokonuje wycen na zlecenie banków czy sądów. Pamiętaj natomiast, że rzeczoznawca nie powie Ci tego, co chcesz usłyszeć, ale to, co jest zgodne z faktami. Dlatego nie zdziw się, jeśli podana przez niego cena dalece odbiega od Twoich wcześniejszych wyobrażeń.

Biuro nieruchomości

To z kolei opcja dla osób, które chcą poprawić sobie nastrój i żyć w przeświadczeniu, że ich nieruchomość jest niezwykle wręcz cenna. Biura nieruchomości mają to do siebie, że często wabią klientów nierealnymi ofertami i dopiero po czasie zaczynają uświadamiać klienta, że nie dostanie takiej kwoty, jaka mu się wymarzyła.

Dlatego podchodź z dużym dystansem do tego, co mówi pośrednik – on przedstawi Ci taką cenę, jakiej oczekujesz, nawet jeśli z góry wie, że jest ona zawyżona. Oczywiście zdarzają się wyjątki, natomiast w dużym uproszczeniu tak wygląda podejście biur nieruchomości.

Porównanie cen podobnych nieruchomości

To, za ile możesz sprzedać swój dom, jesteś w stanie ocenić również bez pomocy ekspertów. Wymaga to natomiast wykonania sporej pracy analitycznej. Wejdź do Internetu i wyszukaj jak najwięcej podobnych domów w Twojej okolicy – skup się na metrażu, roku budowy, jakości wykonania, zastosowanych instalacjach, liczbie pokoi etc.

Na tej podstawie jesteś w stanie w dużym przybliżeniu określić, ile może być warta Twoja nieruchomość. Pamiętaj natomiast, że ceny w Internecie są cenami ofertowymi, rzadko uzyskiwanymi na etapie transakcji, dlatego bierz na to poprawkę.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.