Wykładzina na schody wewnętrzne: zalety i wady

Remigisz Szulc
11.01.2021

W domach z poddaszem użytkowym lub piętrowych zawsze pojawia się konieczność zapewnienia wygodnego i bezpiecznego dostępu do wyższej kondygnacji. Taką funkcję oczywiście spełniają schody. Można tutaj zdecydować się na rozwiązanie samonośne, które jest bardzo efektowne, ale przy tym drogie i nie do końca praktyczne. Z kolei schody wylewane z betonu wymagają dużo miejsca (konieczne jest wydzielenie klatki schodowej) oraz generują wysoki koszt na etapie ich wykańczania. Wiele osób dla oszczędności wybiera opcję zastosowania wykładziny. Takie rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i poważne wady.

Zalety wykładziny na schodach betonowych

W zasadzie jedynym kryterium, jakim kierują się osoby wybierające wykładzinę do wykończenia betonowych schodów, jest cena. W porównaniu z okładziną drewnianą czy np. płytkami jest to rozwiązanie wielokrotnie tańsze. Warto natomiast zwrócić uwagę także na inne zalety, w tym:

  • Łatwość ułożenia – można to nawet zrobić samodzielnie, oszczędzając na usłudze fachowca;
  • Duży wybór wykładzin – dzięki temu można osiągnąć bardzo estetyczny efekt, wpisujący się w ogólny design wnętrza;
  • Wykładzina dobrze izoluje od betonu – dlatego po schodach śmiało można chodzić boso;
  • Ma właściwości antypoślizgowe – niezaprzeczalną zaletą wykładziny jest to, że wykończone nią schody są znacznie bezpieczniejsze w porównaniu z każdym innym materiałem;
  • Gdy się zużyje, można ją łatwo wymienić;

Pamiętaj o wadach, zanim wydasz pieniądze

Pomimo wymienionych zalet trudno jest uznać wykładzinę za wymarzony materiał do wykończenia betonowych schodów. Gdyby było inaczej, to wykładzina byłaby stosowana powszechnie, a wiemy, że tak nie jest. Jakie wady warto dostrzec, aby nie podjąć nieprzemyślanej decyzji?

  • Niska trwałość – zwykle wykładzina na schodach betonowych dość szybko się wyciera i wymaga wymiany;
  • Niefachowy montaż może być niebezpieczny – znane jest zjawisko podwijania się wykładziny, przez co korzystanie ze schodów jest ryzykowne;
  • Mimo wszystko średnia estetyka – schody wykończone wykładziną nie pasują do nowoczesnych wnętrz, a właśnie taki trend dominuje we współczesnym designie;

W praktyce wykładzina na schody wewnętrzne wykonane z betonu jest rozwiązaniem raczej tymczasowym. Można się na to zdecydować przed przeprowadzką, by móc w ogóle korzystać ze schodów. Docelowo jednak warto odkładać pieniądze na okładzinę z drewna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.