Wycena mieszkania: dlaczego warto skorzystać z pomocy ekspertów?

Krzysztof Jagielski
09.05.2024

Tym, co łączy wszystkich właścicieli mających problem ze sprzedażą mieszkania jest fakt, iż ustalili zbyt wysoką cenę wyjściową. Najczęściej ma to związek ze znacznymi rozbieżnościami między oczekiwaniami a realnymi stawkami obowiązującymi na rynku nieruchomości. Aby uniknąć takiego scenariusza warto zlecić wycenę mieszkania ekspertom, do czego przekonujemy w naszym poradniku.

Szybsza sprzedaż nieruchomości

Uczciwa wycena mieszkania sprawi, że o wiele szybciej pojawią się osoby zainteresowane nabyciem nieruchomości. Jeśli zależy Ci na sprawnym przeprowadzeniu sprzedaży, to nie ustalaj ceny „z sufitu”, ale oprzyj się o wyceny rynkowe.

Oszczędność czasu

Samodzielne ustalenie ceny wywoławczej mieszkania jest dość czasochłonne, ponieważ wymaga dokładnego przejrzenia innych ogłoszeń, wyselekcjonowania podobnych lokali i ustalenia przewag własnego mieszkania uzasadniających wyższą wycenę. Ekspert zrobi to szybciej, ale przede wszystkim lepiej.

Nie oddasz mieszkania po nierynkowej cenie

Wycena chroni również przed popełnieniem kosztownego błędu, jakim jest sprzedaż mieszkania poniżej ceny rynkowej. Wiele osób niestety doprowadza do takiej sytuacji na własne życzenie, tracąc nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych.

Komu zlecić wycenę mieszkania?

Najlepszym adresem jest rzeczoznawca majątkowy, który z pewnością obiektywnie wyceni Twoją nieruchomość. Taka usługa kosztuje od około 500 zł w górę, w zależności od rodzaju nieruchomości, metrażu i ostatecznej wartości.

Za darmo nieruchomość wyceni natomiast pośrednik, z którym zawrzesz umowę pośrednictwa. Jest to dobra opcja dla osób, które w zamian za prowizję pośrednika chcą pozbyć się problemów związanych ze sprzedażą mieszkania, w tym obsługą zainteresowanych nabywców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie