Zabudowa kubaturowa to termin odnoszący się do budynków i innych obiektów budowlanych, które są przestrzenne, czyli posiadają określoną objętość. Zaliczają się do nich zarówno budynki mieszkalne, jak i obiekty przemysłowe. Każda inwestycja budowlana wymaga w pierwszej kolejności spełnienia wymogów prawnych. Zanim rozpocznie się budowa, wszystkie planowane obiekty kubaturowe muszą zostać przeanalizowane pod kątem pozwolenia na budowę. Uzyskanie takich dokumentów możliwe jest tylko po spełnieniu warunków zabudowy określonych w Miejscowym Przestrzennym Planie Zagospodarowania. Zanim więc inwestor zdecyduje się na kupno działki, na której stanie obiekt, musi dokładnie sprawdzić, czy w ogóle będzie możliwe uzyskanie takiego pozwolenia.
Wymagane jest ono w przypadku wszystkich wolno stojących budynków:
Kompleksowe usługi
Architektura kubaturowa obejmuje bardzo szeroki zakres czynności, związanych z inwestycjami budowlanymi. Zarówno w przypadku budownictwa mieszkalnego, jak i obiektów technologicznych warto zwrócić się do profesjonalistów. Firmy, które realizują usługi w pełnym zakresie, z pewnością pozwolą na oszczędzenie cennego czasu i uniknięcie wielu nieprzyjemnych sytuacji, zwłaszcza dotyczących skomplikowanych zagadnień prawnych.
W pierwszej kolejności opracowywany jest dokładny plan, ze szczególnym naciskiem na doprecyzowanie oczekiwań inwestora. Jest to podstawa do dalszych, sprawnych działań. Następnie sporządzany jest indywidualny projekt, który jest szczegółowo sprawdzany i dostosowywany do obowiązujących przepisów oraz modyfikowany w zależności od zaistniałej sytuacji. W tym momencie zachodzi konieczność dobrego zorganizowania wszystkich wymaganych pozwoleń i dokumentów. Współpraca z zaufanymi architektami, projektantami i technologami jest tutaj bardzo istotna.
Przystępując już do realizacji inwestycji, warto mieć w swoim zespole przeszkolonych i doświadczonych wykonawców. Zwłaszcza budownictwo kubaturowe technologiczne wymaga świetnej organizacji na każdym z etapów: począwszy od prac ziemnych, poprzez wykonanie fundamentów i posadzek, produkcję, dostawę i montaż specjalistycznych konstrukcji budynków, wykonanie ścian, drzwi i okien, aż po wykonanie instalacji sanitarnej, elektrycznej i grzewczej oraz finalizację budowy i odbiór inwestycji. W dzisiejszych czasach warto również postawić na rozwiązania energooszczędne i ekologiczne, co nie tylko ograniczy koszty eksploatacji, ale również pozwoli zadbać o środowisko naturalne.
Więcej informacji znajdziesz na www.bib-systems.pl
Artykuł partnera.