Wszystko, co powinieneś wiedzieć o miale węglowym

Piotr Kowalczyk
27.04.2017

Jeśli ogrzewasz swój dom węglem kamiennym lub planujesz założyć instalację grzewczą wymagającą tego rodzaju opału, z pewnością wiesz, że producenci oferują kilka rodzajów węgla. Z tego artykułu dowiesz się jaka jest charakterystyka, wady, zalety i zastosowanie jednego z nich – miału węglowego.

Czym jest miał węglowy

Miał węglowy to rodzaj opału produkowanego z wysokiej jakości węgla kamiennego. Jego ziarna o granulacji do 25 mm są znacznie mniejsze w porównaniu z kulkami innych węgli opałowych. Wytwarza się je w procesie łączenia pod ogromnym ciśnieniem pyłów węglowych.

Gdzie palić miałem węglowym

Miał węglowy przeznaczony jest do palenia w piecach konwencjonalnych, kuchniach węglowych oraz kotłach tłokowych. Niewskazane jest jedynie stosowanie miału w kotłach z podajnikiem ślimakowym, ze względu na jego właściwości – miał może sprawić, że powietrze w retorcie będzie gorzej przepływało.

Miał węglowy workowany czy nie

Podobnie jak pozostałe rodzaje opałów węglowych możesz kupić miał węglowy workowany lub sprzedawany luzem. Zaletą materiału sprzedawanego luzem jest niewątpliwie jego niższa cena. Jednak miał węglowy workowany cieszy się o wiele większą popularnością z kilku powodów. W przeciwieństwie do materiału luzem - nie wietrzeje, co znaczy, że nie traci swoich właściwości energetycznych. Kupując materiał opałowy w worku masz pewność wagi, za którą płacisz. Wagę węgla kupowanego luzem trudniej ci będzie sprawdzić i potwierdzić, musisz więc w tej kwestii zdać się w stu procentach na zaufaniu do dostawcy. Dodatkową, ale równie ważną zaletą miału węglowego workowanego jest jego przechowywanie. Worek pomoże ci zachować czystość i porządek w kotłowni.

Niedoskonałości miału węglowego

Miał jak wszystkie produkty ma swoje wady i zalety. Do jego niedoskonałości należy fakt, że będąc w stanie suchym mocno pyli, co może utrudniać pracę operatora kotła. Inną kwestią jest wydajność tego materiału. Kaloryczność miału od solidnego dostawcy powinna wynosić ok. 24 MJ/kg, można więc zdecydować się na ogrzewanie domu wyłącznie tym opałem. Jednak w przypadku dużych mrozów często użytkownicy decydują się na połączenie miału z bardziej kalorycznym węglem, np. ekogroszkiem, dzięki czemu łatwo wygenerować oszczędność, mimo potrzeby zakupu dwóch różnych materiałów.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie