Przyłączając budynek do sieci wodociągowej konieczne jest zainstalowanie wodomierza, który będzie zliczać ilość zużytej wody (co jest podstawą rozliczania się z zakładem wodociągowym). Wodomierz można zainstalować wewnątrz budynku lub w studni wodomierzowej. Pod kilkoma względami ta pierwsza opcja jest zdecydowanie korzystniejsza dla inwestora, o czym przekonujemy w naszym poradniku.
Pod względem czysto ekonomicznym montaż wodomierza w domu zawsze jest o wiele tańszym rozwiązaniem. Studnia to szereg wydatków: na kręgi betonowe i ich montaż, usługę koparką, ewentualny zakup piasku czy żwiru jeśli grunt jest podmokły itd. Decyzja sprowadza się więc do tego, czy wydamy kilkaset czy kilka tysięcy złotych.
Studnia to zawsze problem – choćby tylko teoretycznie. Mając ją na swojej działce musimy ją uwzględniać np. w planach inwestycyjnych (utwardzenie terenu kostką brukową, montaż zbiornika na gaz płynny, wykonanie instalacji do gromadzenia deszczówki etc.). Dodatkowo taka studnia wymaga uszczelnienia, zabezpieczenia przed dziećmi itd.
Co prawda studnię wodomierzową należy wykonać w taki sposób, aby wodomierz znalazł się poniżej strefy przemarzania gruntu, jednak może się zdarzyć, że nawet wtedy wielotygodniowe, silne mrozy spowodują problematyczną awarię instalacji.
Decydując się na montaż wodomierza w domu nie trzeba się tym przejmować. Instalacja jest chroniona przed skrajnymi warunkami atmosferycznymi czy anomaliami pogodowymi (również zalaniem w wyniku obfitego opadu deszczu).