Woda w kranie – co powinno niepokoić?

Piotr Kowalczyk
25.07.2022

Woda jest nam niezbędna do życia, dlatego tak ważną sprawą jest jej wysoka jakość. Dotyczy to przede wszystkim wody pitnej, ale także tej używanej do celów gospodarczych czy też technicznych – powinny mieć odpowiednie parametry. Dzięki temu będziemy pewni, że woda spełnia swoją rolę.

Co robić, gdy woda która pojawi się w naszym kranie ma brązowy odcień? Może to świadczyć o wysokiej zawartości żelaza, co będzie miało szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, a także np. na pralkę czy też całą instalację wodno-kanalizacyjną w naszym domu. Problemy z wodą mogą się pojawić zwłaszcza tam, gdzie korzystamy z własnych ujęć wody podziemnej. Niezbędne mogą się wówczas okazać dobrej jakości odżelaziacze wody, a w skrajnych przypadkach może być także potrzebna dokładna analiza jej składu, by wdrożyć odpowiednie postępowanie naprawcze. Odżelaziacz wody najłatwiej nam będzie nabyć za pośrednictwem internetu - wystarczy tylko nieco się rozejrzeć!

Brązowa woda z kranu – warto sięgnąć po dobrej jakości odżelaziacz wody

Odżelaziacze wody będą więc miały kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o przywrócenie prawidłowego poziomu żelaza w wodzie. Norma żelaza w wodzie wynosi w Polsce dwie dziesiąte miligrama na litr płynu. Dopuszczalny poziom żelaza w wodzie jest określony w rozporządzeniu ministra zdrowia. Wyższa zawartość żelaza oznacza brązowawą barwę wody. Żelazo nadaje jej także specyficzny smak oraz zapach. Woda będzie także mętna, co wyklucza ją z możliwości używania, np. do celów spożywczych. Woda taka będzie także źle wpływać na urządzenia oraz instalacje, które mają z nią ciągły kontakt.

Warto tutaj wybrać takie metody odżelaziania wody, które przyniosą spodziewany efekt. Każdorazowo odżelazianie wody powinna więc poprzedzić chemiczna analiza wody, która pomoże dobrać najbardziej efektowną metodę odżelaziania. Jeśli do odbiorcy trafia oczyszczona woda, to wówczas możemy spać spokojnie. Solidny odżelaziacz wody, zaopatrzony w wydajne złoże filtracyjne, na pewno nam w tym pomoże. Jeśli więc mamy już za sobą przeanalizowanie składu wody, to dobrej jakości odżelaziacze i odmanganiacze wody nabędziemy tutaj: https://ogrody24.pl/odzelaziacze-wody.

Uzdatnianie wody ma znaczenie – stawiajmy na sprawdzone rozwiązania

Gdy zainwestowaliśmy w ocynkowany zbiornik hydroforowy i wiemy, że woda wpływa do naszej instalacji domowej z naszego źródła, a jednak nadal ma za dużo żelaza, to trzeba temu koniecznie zaradzić. Dobór metody odżelaziania musi być też dopasowany do innych parametrów, jakie ma woda płynąca do naszego kranu. Woda z dużą zawartością żelaza może mieć także duże stężenia manganu, które również niekorzystnie będą wpływały na jej jakość.

Do odżelaziania wody można używać mechanicznych filtrów narurowych oraz kolumn filtracyjnych, zwanych także kolumnami sedymentacyjnymi. W przypadku niewielkich przekroczeń norm żelaza można sięgnąć po domowe zmiękczacze wody, działające na zasadzie wymiany jonowej, następującej w żywicach jonowymiennych. Ta metoda będzie działała tam, gdzie poziom żelaza w wodzie nie przekracza pięciu dziesiątych miligrama żelaza na litr wody.

Można także odżelaziać wodę bez użycia środków chemicznych. Podstawą takiego działania jest zastosowanie napowietrzania wody, przy użyciu aspiratora powietrza. Mając sprawdzone źródło pochodzenia tlenu, poradzimy sobie z wysokim stężeniem żelaza w wodzie. Gdy skutecznie działa odżelaziacz wody tego typu, to z wody zniknie siarkowodór, podniesie się odczyn pH, a to wpłynie na przyspieszenie utleniania związków żelaza i manganu obecnych w naszej wodzie.

Odżelaziacze wody, odpowiednia twardość wody, napowietrzanie wody – by żyło nam się lepiej

Przekroczenia żelaza w wodzie są wyzwaniem, któremu można jednak sprostać. Nabywając odżelaziacze wyposażone w złoże filtracyjne, trzeba pamiętać o tym, żeby regenerować je regularnie przez dodawanie środka chemicznego, jakim jest nadmanganian potasu. Kiedy zanieczyszczona woda przepływa przez takie złoże wewnątrz odżelaziacza, mangan oraz żelazo osadzają się na powierzchni złoża. Takie odżelaziacze są w stanie usunąć nawet dziesięć miligramów żelaza z każdego litra wody.

Rodzaj odżelaziacza wody musi być także dobrze dobrany do hydroforu, którego używamy. Hydrofor ocynkowany będzie współpracował z odżelaziaczem wyposażonym w aspirator powietrza, służącym do wstępnego napowietrzania wody, ze złożem kwarcowym. Urządzenie takie jak hydrofor przeponowy najlepiej zadziała, o ile sięgniemy po odżelaziacz automatyczny.

Utlenienie żelaza z wody, czy też pozbycie się z niej związków manganu pozwoli nam to, by w naszym kranie znów pojawiła się dobra woda, o odpowiednich parametrach. Związki żelaza są szkodliwe dla zdrowia oraz urządzeń, warto więc usunąć nadmiar żelaza, który może się samoistnie pojawić w wodach głębinowych. Czasami może to być efekt zanieczyszczenia ujęcia wody, np. przez wody kopalniane czy też przemysłowe. Zbyt duża ilość żelaza, a również manganu jest więc do usunięcia – warto o tym pomyśleć jak najszybciej. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie