Wady tarasu od zachodniej strony

Andrzej Winnicki
28.09.2023

W Polsce przyjęło się, że taras domu jednorodzinnego powinien być skierowany na południe, co nie jest do końca rozsądne. Latem na takim tarasie nie da się wytrzymać z gorąca, a nie każdy też chce inwestować w zadaszenie czy markizę. Ciekawą alternatywą wydaje się być natomiast taras od zachodniej strony. Poznaj zalety i wady tego rozwiązania.

Zalety tarasu od zachodniej strony

Podstawową zaletą takiego skierowania tarsu jest to, że możemy się na nim cieszyć słońcem aż do późnego wieczora – oczywiście latem. Jeśli preferujesz spędzanie czasu na tarasie popołudniami, to zachodnia orientacja będzie dla Ciebie idealna.

Kolejną zaletą jest to, że taras od zachodniej strony latem nie zamieni się w „patelnię”. Nie będzie skąpany w słońcu w godzinach, gdy to operuje najmocniej, dzięki czemu nawet w czasie upalnej pogody można na nim komfortowo wypoczywać.

Taras od zachodniej strony fajnie sprawdza się również podczas imprez w ogrodzie. Można urządzić na nim obiad dla rodziny czy przyjaciół, nie martwiąc się, że po kilkudziesięciu minutach goście zaczną uciekać do cienia (co z kolei jest normą w przypadku tarasów zbudowanych od południa).

Najważniejszą wadą, zwłaszcza z perspektywy osób mieszkających w domu na wsi, sąsiadującego z polami uprawnymi czy nieużytkami, jest wysokie ryzyko silnych wiatrów na tarasie. W Polsce bardzo często mocno wieje właśnie od zachodu, a uwierz, że nie wysiedzisz długo na tarasie w wichurze, czując nieprzyjemne podmuchy na szyi.

Wadą jest również to, że słońce na tarasie od zachodniej strony pojawi się dopiero po południu, przez co do około 13-14 będzie na nim panować cień. Nie jest to wymarzona sytuacja dla osób, które planują spędzać czas na tarasie od rana do wieczora, na przykład w weekend czy w czasie urlopu.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie