W jaki sposób dobrać wentylację do domu jednorodzinnego?

Antoni Kwapisz
17.06.2021

Dawniej można było tylko pomarzyć o wentylatorach zasilanych prądem, nie mówiąc już o klimatyzacji. Wszystko zależało od skuteczności wentylacji naturalnej, a o jej wydajności decyduje pora roku i czynniki atmosferyczne. Obecnie klimatyzatory coraz częściej montuje się także w domach jednorodzinnych, co przekłada się na ogromną wygodę, zwiększa komfort życia, szczególnie podczas upalnych dni.

Jaki rodzaj wentylacji będzie dobrym wyborem do domu?

Hurtownia wentylacyjna ma do zaoferowania szereg innowacyjnych rozwiązań związanych z obiegiem powietrza w pomieszczeniach. Oferta skierowana jest do klientów zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. Można liczyć na bogactwo i różnorodność asortymentu, atrakcyjne ceny, szybką realizację zamówień, fachowe doradztwo. W przypadku domów jednorodzinnych wentylacja naturalna może być niewystarczająca, na szczęście można wspomóc się szeregiem rozwiązań technologicznych. Do wyboru jest wiele rodzajów wentylacji: grawitacyjna, mechaniczna, hybrydowa. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, które warto poznać.

W przypadku wentylacji grawitacyjnej można mówić o bezgłośnej pracy, samoczynnym działaniu, nie jest potrzebne zasilanie. Na korzyść tego rozwiązania przemawia też łatwy i tani montaż. Wymaga mało miejsca, nie ponosi się kosztów eksploatacyjnych. Niestety nie można kontrolować procesu wymiany powietrza ani liczyć na jego filtrację. Wentylacja grawitacyjna jest mało wydajna latem, trzeba otwierać okna, a zimą dochodzi do dużych strat ciepła. Minusami będą też przeciąg i niedostateczna wymiana powietrza.

Wentylacja mechaniczna ma zdecydowanie więcej zalet od wentylacji grawitacyjnej. Można nawet ustawić sposób wymiany powietrza, zmieniać temperaturę w pomieszczeniach, zgodnie z aktualnym potrzebami i preferencjami. Zapewnia stałą wymianę świeżego powietrza, nie trzeba nawet wietrzyć pomieszczeń, co przekłada się na komfort termiczny i obniżenie rachunków za prąd. Do pomieszczeń nie przedostają się żadne hałasy, nie powstają też przeciągi. Powietrze jest nie tylko wymieniane, ale też osuszane, co przeciwdziała zawilgoceniu i powstawaniu chorobotwórczych drobnoustrojów.

Wentylacja mechaniczna zapewnia powietrze nie tylko świeże, ale też czyste, wolne od kurzu i pyłów. Można wobec tego liczyć na stworzenie w całym domu mikroklimatu sprzyjającemu zachowaniu dobrego samopoczucia i zdrowia. Oczywiście zakup i montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją wiąże się z niemałymi kosztami, ale jest to niezawodny system na długie lata. Konieczne będzie jednak ponoszenie stałych kosztów eksploatacyjnych związanych ze zużyciem energii elektrycznej i regularną wymianą filtrów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.