Uszczelka redukcyjna. Kiedy ją wymienić? Co wybrać?

Jerzy Biernacki
09.03.2021

Uszczelki redukcyjne są powszechnie używane w hydraulice. Najczęściej montowane są przy miskach toaletowych i służą do podłączenia ich do instalacji kanalizacyjnej. Również mogą być zastosowane w innych obszarach instalacji sanitarnych. Kiedy trzeba kupić nową uszczelkę redukcyjną? Jak wybrać odpowiedni model?

Szeroka gama materiałów uszczelniających używana jest powszechnie w instalacjach wodnych i kanalizacyjnych. Wśród nich znajdują się komponenty jak uszczelka redukcyjna, która znalazła zastosowanie w montaże misek WC. Do produkcji tego typu uszczelek stosowane są elastomery – elastyczne materiały gumowe. Dzięki ich zastosowaniu uszczelka dobrze dopasowuje się do miejsca montażu i zapewnia skuteczne przyleganie dla maksymalnej szczelności.

Uszczelka redukcyjna – kiedy kupić?

Uszczelkę redukcyjną kupuje się najczęściej wtedy, gdy konieczne jest wykonanie montażu nowej miski toaletowej. Wtedy dobierana jest ona indywidualnie do wymiarów sanitariatu oraz średnicy rury instalacji kanalizacyjnej. Warto też wskazać, że uszczelka redukcyjna - https://www.uszczeltech.pl/oferta/uszczelki-instalacyjno-sanitarne.html może być konieczna do wymiany wtedy, gdy po jakimś czasie zacznie ona przeciekać. Gumy, z których produkuje się uszczelki, są wytrzymałe i trwałe, jednak po pewnym czasie zaczynają tracić swoje właściwości. Stają się twardsze, kruszą się, są podatne na spękanie, co powoduje pojawienie się problemów ze szczelnością. Wtedy także uszczelka redukcyjna powinna być wymieniona na nową.

Jak wybrać dobrą uszczelkę redukcyjną?

Przed zakupem uszczelki redukcyjnej konieczne jest sprawdzenie wymiarów elementów, jakie mają być połączone z jej użyciem. Uszczelka opisywana jest przez dwie wartości, które odnoszą się do średnicy rur, czyli w tym przypadku do tak zwanej redukcji z jednej rury do drugiej. Przykładowo jest to redukcja 50/25 mm, 40/25 mm. Dobra uszczelka redukcyjna powinna cechować się również elastycznością, aby można było ją łatwo zamontować w instalacji sanitarnej. Elastyczność wpływa również na optymalną szczelność połączenia.

Uszczelki redukcyjne – gdzie kupić?

Jako że uszczelki redukcyjne są stosowane powszechnie w instalacjach sanitarnych, można kupić je w wielu sklepach. Są one oferowane przez sklepy prowadzące sprzedać elementów uszczelniających, sanitarnych, przez markety budowlano-wykończeniowe. Uszczelkę można kupić od ręki w sklepie stacjonarnym albo zamówić ją w sklepie internetowym z dostawą do domu. Cena uszczelki redukcyjnej zależna jest od jej paramentów technicznych i producenta. Najczęściej jest to wydatek od około 8 do 15 złotych.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.