Uciążliwy remont mieszkania sąsiadów – co możesz zrobić?

Mateusz Nowak
23.02.2023

Remonty były, są i będą. Każdy, kto mieszka w budynku wielorodzinnym, powinien mieć choć odrobinę wyrozumiałości dla sąsiadów, którzy dużym wysiłkiem finansowym remontują swoje mieszkanie. Jeśli jednak remont się przedłuża i jest wyjątkowo uciążliwy, to można podjąć pewne kroki, aby poprawić swój komfort. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Zacznij od porozmawiania z sąsiadami

Na dobry początek radzimy po prostu porozmawiać z sąsiadami i zapytać ich, jak długo potrwa remont. Zwykle te najbardziej hałaśliwe prace nie zajmują więcej niż tydzień – w tym czasie ekipa zdąży skuć płytki, stare tynki i tym podobne.

Jeśli natomiast formuła remontu jest wyjątkowo uciążliwa, na przykład prace są prowadzone codziennie do późnych godzin wieczornych czy nawet w nocy, to nie wahaj się stanowczo zwrócić sąsiadom uwagę.

Zmień godziny aktywności

Jeśli tylko masz taką możliwość, na przykład jesteś na emeryturze, to spróbuj zmienić harmonogram swojego dnia na czas remontu prowadzonego u sąsiadów. Wiedząc, że ekipa robi największy hałas wczesnym popołudniem, możesz w tym czasie wyjść z mieszkania na dłuższy spacer, na zakupy etc.

Elastyczność i wyrozumiałość to podstawa, aby przetrwać remont u sąsiadów i nie doprowadzić do poważnego konfliktu sąsiedzkiego.

Stopery działają cuda

To nie jest żart. Mając za ścianą uciążliwy, przedłużający się remont, warto zainwestować w porządne stopery. Pozwolą Ci one relatywnie komfortowo funkcjonować w ciągu dnia, na przykład czytać książkę. Gorzej z oglądaniem telewizji, jednak na to też jest rozwiązanie: słuchawki bezprzewodowe.

Słuchawki są również naturalnym wyborem dla osób pracujących w domu. Jeśli potrafisz się skupić przy muzyce, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby przetrwać trudy remontu właśnie w słuchawkach.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.