Uciążliwy dom. Błędy, które powodują irytację z posiadania własnego domu

Jerzy Biernacki
22.09.2021

Miliony Polaków marzą o tym, aby zamieszkać we własnym domu, najlepiej pod miastem, w otoczeniu przyrody. Ta wizja jest coraz łatwiejsza do spełnienia, ale niestety mnóstwo osób popełnia podstawowe błędy, które niweczą całą radość z posiadania domu. Co wpływa na uciążliwość mieszkania w budynku jednorodzinnym? Sprawdź w naszym poradniku.

Za duża powierzchnia

To zdecydowanie najczęściej popełniany błąd. Wiele osób, które do tej pory żyło w mieszkaniu, ma ogromną potrzebę zapewnienia sobie i swojej rodzinie dużo większej przestrzeni. I się zaczyna: budujemy za duże domy, które później stanowią wyłącznie źródło frustracji. Wymagają wielogodzinnego sprzątania, właściwie przez cały tydzień, generują też wysokie wydatki na ogrzewanie. Dlatego pamiętaj: projekt domu wybieramy pod kątem realnych potrzeb rodziny oraz możliwości finansowych inwestorów.

Zbyt duży ogród

Nie tylko sam dom może być uciążliwy dla właścicieli, ale również jego bezpośrednie otoczenie. Jeśli kupisz bardzo dużą działkę, to musisz wiedzieć, że utrzymanie ogrodu w należytym porządku będzie Cię kosztować mnóstwo pracy, czasu i pieniędzy. Każda sobota będzie wyglądać tak samo: od rana ruszamy do ogrodu, by skończyć pracę późnym popołudniem lub wieczorem. Z czasem może to być bardzo irytujące.

Fatalny dojazd

Tutaj kłaniają się już błędy popełnione na etapie wyboru działki budowlanej. Jeśli nie sprawdziłeś, czy dojazd z nowego domu do pracy będzie dla Ciebie komfortowy, to niestety, ale może się okazać, że będziesz spędzać w korkach kilkadziesiąt minut dziennie. Ty i Twoi bliscy staniecie się zakładnikami samochodu, ponieważ do podmiejskich miejscowości często nie dojeżdża komunikacja publiczna.

Nieciekawe sąsiedztwo

Kolejny efekt błędów popełnionych przy wyborze działki. Niestety, nie brakuje osób, które patrzą wyłącznie na cenę i przymykają oko na ewidentne problemy w sąsiedztwie. Uwierz, że wybudowanie domu w pobliżu dużego zakładu produkcyjnego, marketu czy gospodarstwa rolnego nie jest dobrym pomysłem i ten błąd będzie się mścić przez długie lata. Sprzedaż takiej nieruchomości również może być bardzo kłopotliwa i wiązać się ze stratą sporej kwoty.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.