Trawy ozdobne – dlaczego to dobry wybór do ogrodu?

Jerzy Biernacki
26.09.2022

Trawy ozdobne są coraz częściej widywanymi roślinami w polskich ogrodach. Wiele osób wybiera je zamiast krzewów, bylin kwiatowych czy nawet drzew żywopłotowych. Skąd bierze się popularność traw ozdobnych? Dlaczego warto zaprosić je do swojego ogrodu? Najważniejsze argumenty znajdziesz w naszym poradniku.

Są bardzo efektowne

Podstawowym powodem, dla którego rekomendujemy trawy ozdobne, jest oczywiście ich wygląd. Prezentują się niezwykle efektownie, w dodatku o różnych porach roku. Świetnym pomysłem będzie połączenie w ogrodzie traw kwitnących wiosną, latem i jesienią, dzięki czemu przez 8-9 miesięcy będziesz się cieszyć pięknym widokiem roślinności.

Są mało kłopotliwe w uprawie

Trawy ozdobne śmiało można polecić osobom, które nie mają dużo czasu na pielęgnowanie ogrodu i szukają bezobsługowych roślin ozdobnych. Trawy w zasadzie wymagają jedynie regularnego nawadniania oraz – niektóre gatunki – przycięcia przed zimą.

Wybór na wiele lat

Trawy ozdobne to propozycja dla osób, które nie lubią częstych zmian i raczej celują w urządzenie ogrodu raz na wiele lat. Trawy będą cieszyć oko przez długi czas, w dodatku w pewnym momencie kończąc swój wzrost.

Są odporne na polskie warunki klimatyczne

Dotyczy to większości gatunków traw ozdobnych, w tym wszystkich dostępnych w sklepach ogrodniczych. Trawy wykazują się odpornością na mróz nawet do -30 stopni, bez problemu znoszą wichury czy nawet kilkudniowe susze (choć wtedy warto dostarczać im wodę poprzez podlewanie).

To super alternatywa dla kwiatów czy krzewów ozdobnych

Jeśli nudzą Cię ogrody, w których dominują wszelkie rodzaje tuj, różaneczników i berberysów, to trawy ozdobne będą tutaj miłą, efektowną odmianą. Choć nie są już tak rzadkie jak jeszcze kilkanaście lat temu, to nadal budzą zainteresowanie i pozwalają nadać ogrodowi odrobinę indywidualnego sznytu. Szczególnie polecamy je do ogrodów urządzonych w stylu minimalistycznym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie