Trawnik z rolki: zalety i wady

Andrzej Winnicki
29.10.2020

Niemal każdy właściciel domu jednorodzinnego chciałby, aby wokół niego znalazł się piękny, bujny trawnik. Osiągnięcie takiego efektu wymaga czasu i sporego nakładu pracy oraz pieniędzy. Nie wszyscy są natomiast na tyle cierpliwi, aby czekać kilka tygodni, aż trawa wzejdzie. Idealnym rozwiązaniem dla takich osób wydaje się być trawnik z rolki. Jakie są zalety i wady takiego trawnika? Przeczytaj nasz poradnik.

Dlaczego warto zdecydować się na trawnik z rolki?

Podstawową zaletą trawnika z rolki jest czas wykonania murawy. Profesjonalna firma zrobi to w jeden dzień, nawet jeśli trawnik ma mieć powierzchnię grubo przekraczającą 500 metrów kwadratowych. Trawa jest już gotowa do rozłożenia, choć oczywiście wcześniej trzeba odpowiednio przygotować podłoże.

Kolejną zaletą jest fakt, iż trawnik z rolki można założyć właściwie o każdej porze roku, także w okresie łagodnej zimy. Najlepszym momentem jest wczesna wiosna, ale nie ma przeciwwskazań, aby zlecić takie prace latem czy późną jesienią.

Niewątpliwie zaletą trawnika z rolki jest też efektowny wygląd murawy, która była wcześniej uprawiana w optymalnych warunkach. Dzięki temu po ułożeniu trawnik jest gęsty, równy, nie ma „łysych” fragmentów. Jeśli więc komuś zależy na błyskawicznym, świetnym efekcie, to takie rozwiązanie jest zdecydowanie godne polecenia.

Ważną kwestią jest też przewidywalny wygląd murawy. Wybierając trawnik z rolki można się zdecydować na konkretny gatunek widząc, jak rośnie, jakie ma właściwości, jaka jest jego struktura itd. Nie ma zatem niemiłych niespodzianek, co często zdarza się w przypadku trawy do wysiewu.

Nie zapominajmy również o tym, że trawnik z rolki można od razu normalnie użytkować. Nie trzeba czekać na wzejście źdźbeł, ukorzenienie się darni i pierwsze koszenie. To duży atut z punktu widzenia osób, które chcą jak najszybciej cieszyć się swoim nowym ogrodem.

Co z wadami?

Największą wadą trawnika z rolki jest oczywiście cena – wielokrotnie wyższa od tej, jaką trzeba zapłacić za trawę do wysiewu. Koszt podnosi także to, że usługę należy zlecić fachowcom. Samodzielne ułożenie trawnika z rolki jest co prawda możliwe, ale to trudna, czasochłonna praca.

Nie zapominajmy również, że sam fakt zakupu trawnika z rolki nie daje gwarancji cieszenia się piękną murawą przez lata. Taki trawnik również wymaga intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. W przeciwnym razie szybko zmarnieje i nie będzie cieszyć oka tak, jak zaraz po ułożeniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.