Testery farb i próbki farb – jak je prawidłowo wybrać?

Andrzej Winnicki
31.08.2021

Podczas remontu naszego pokoju, ważną częścią jest malowanie ścian na nowy, świeży kolor. Nie zawsze jednak od razu jesteśmy pewni, czy dana barwa będzie nam odpowiadać. Czy w takiej sytuacji jesteśmy bezradni? Na szczęście nie! Dzięki testerom farb możemy bez konsekwencji sprawdzić farbę, zanim zabierzemy się za całkowite malowanie ściany.

​Testery farb – próba przed ostatecznym podjęciem działania na dany odcień

Nie bez powodu testery farb są dodawane do puszek przez większość producentów. Nie oznacza to jednak, że nie możemy znaleźć próbek osobno, bez konieczności kupowania pełnej wersji produktu. Nikt bowiem nie chce popełnić kolosalnego błędu, który będzie kosztować nas sporą ilość czasu oraz pieniędzy. Zakrycie niewłaściwej farby innym kolorem to spory wysiłek, a żeby uzyskać wymarzony efekt, konieczne będzie położenie kilku warstw nowej farby.

Tester farby pozwala nam na wypróbowanie na naszej ścianie nowego koloru, a także samej farby. Nie każda bowiem będzie pasować do materiału oraz faktury. Dla przykładu, do drewnianych ścian potrzebne są specjalne produkty. W takich momentach wykorzystanie próbki testowej jest wręcz konieczne. Najlepiej jednak zrobić to zanim kupimy całą puszkę farby. Oszczędzimy wtedy sobie zupełnie niepotrzebnych wydatków, a także ewentualnego uszkodzenia ścian.

​Bogata paleta kolorów - zobacz sam!

Warto również wspomnieć o tym, że katalogowe odcienie lub te zawarte na opakowaniach puszek nie zawsze oddają stan rzeczywisty. Próbki farb pozwalają nam uniknąć niemiłego zaskoczenia, które może czekać nam podczas rozpoczęcia prac wykończeniowych. Dzięki temu przed ostatecznym kupnem całej puszki możemy wydać zaledwie parę złotych, by ostatecznie upewnić się, że dany, wybrany kolor (np. jego odcień) w pełni nam odpowiada.

Dzięki próbkom możemy również bez żadnego problemu porównać różne odcienie kolorów. Obok siebie możemy zestawić różne barwy i na żywo wybrać, który najbardziej nam pasuje. Choć oczywiście ostateczny efekt, gdy pokryjemy już cały pokój może się nieznacznie różnić, tak dzięki testowi będziemy mieli pogląd na wygląd farby w rzeczywistości.

​Jak dobrze wybrać próbki do ścian i testery kolorów?

Nie każda próbka będzie działać w taki sam sposób, tak samo jak taki stan rzeczy ma się z farbami ściennymi. Najważniejszą właściwością jest jednak fakt, że próbka konkretnej farby zawsze zachowuje się tak samo, jak właściwa farba. Jest to tak naprawdę ta sama farba w mniejszym opakowaniu, dzięki czemu otrzymujemy pewność, że kupując potem puszkę tego samego środka otrzymamy dokładnie to, czego oczekujemy.

Pojemność pudełek, w którym są sprzedawane testery, nie są największe. Chodzi tu bowiem jedynie o sprawdzenie koloru. Najczęściej występującą wartością jest 35 mililitrów. Szukając jednak próbki farb do ścian – 20 ml, 15 ml czy też 30 ml to również często występujące objętości.

Tak samo, jak w przypadku samych farb, znalezienie dobrego testera jest niezwykle ważne dla ostatecznego efektu. Warto jest znaleźć próbkę, którą możemy użyć nie tylko na kartce, ale również na ścianie. Nie powinno być to oczywiście większym problemem, lecz warto jest mieć to z tyłu głowy. Unikniemy wtedy niepotrzebnych kłopotów. Powinniśmy również wziąć kilka odcieni równocześnie. Nawet jeżeli jesteśmy już zdecydowani na konkretny, idealny kolor, po teście nasza opinia może się diametralnie zmienić.

Testery farb są więc niezwykle ważne, jeżeli zabieramy się za malowanie ścian w naszym domu. To dzięki nim jesteśmy podjąć ostateczną decyzję i sprawdzić, czy wymarzony przez nas kolor na pewno będzie pasować nam do pomieszczenia.

Już teraz skorzystaj z Możesz wybrać kolory, które znajdą się na Twoich ścianach lub użyjesz ich do dekoracji sufitów w różnych pomieszczeniach. Dobranie odcienia i postawienie na odpowiednie kolory będzie stanowić inspiracje dla Twoich bliskich! Postaw na najlepszy sklep i korzystaj z wysokiej jakości usług!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.