Szukasz biura na wynajem? Zwróć uwagę na te niuanse oferty!

Jerzy Biernacki
21.01.2019

Podaż lokali biurowych w dużych miastach jest coraz wyższa, co nie zmienia faktu, że wiele firm nadal ma problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do prowadzenia swojej działalności. Na przeszkodzie oczywiście zawsze stają pieniądze – nie wszystkich przedsiębiorców stać na wynajęcie nowoczesnego, dużego biura w prestiżowej lokalizacji. Gdy już znajdziesz odpowiedni lokal, to bardzo dokładnie przeanalizuj wszystkie szczegóły oferty, by uniknąć przykrych niespodzianek po podpisaniu umowy. Na co należy zwrócić baczną uwagę?

Prowizja biura nieruchomości

Jeśli znalazłeś biuro przez pośrednika, to musisz pamiętać, że będzie on oczekiwać prowizji za swoją pomoc. Żaden pośrednik nie umożliwi Ci oględzin lokalu przed podpisaniem umowy pośrednictwa. Jest ona wiążąca w momencie, gdy zdecydujesz się zawrzeć umowę najmu. Wówczas biuro wystawi Ci fakturę, po której opłaceniu będzie mógł już oficjalnie zostać najemcą lokalu.

Ile wynosi prowizja? Standardowo odpowiada ona kwocie jednomiesięcznego czynszu. Jeśli więc wynajmujesz biuro w cenie np. 400 złotych netto za miesiąc, to taką samą kwotę zapłacisz za usługę pośrednictwa.

Opłaty dodatkowe

Najczęstszym błędem popełnianym przez niedoświadczonych najemców powierzchni użytkowych (a więc i biurowych) jest skupianie się wyłącznie na wysokości czynszu. To pułapka, w którą można bardzo łatwo wpaść. Właściciele lokali biurowych zwykle informują, że całkowity koszt wynajmu to czynsz (liczony od metra kwadratowego powierzchni) oraz opłaty dodatkowe: za prąd, wodę, ciepło, sprzątanie, Internet.

W praktyce te opłaty dodatkowe mogą przekroczyć wysokość bazowego czynszu! Spodziewając się więc rachunku na kwotę np. 500 złotych, otrzymasz dwukrotnie wyższy, bo np. w danym miesiącu panowały mrozy i koszty ogrzewania niebotycznie wzrosły. Dlatego zawsze najkorzystniejszym rozwiązaniem dla najemcy jest umówienie się na stałą kwotę wynajmu, bez względu na zużycie mediów. Niestety, takich ofert jest bardzo mało.

Miejsce parkingowe

Jeśli zamierzasz dojeżdżać do biura samochodem, to ważnym kryterium oceny atrakcyjności danej oferty będzie dostęp do miejsc parkingowych. Zwróć na to uwagę zwłaszcza w sytuacji, gdy chcesz wynająć biuro w ścisłym centrum miasta, gdzie obowiązuje strefa płatnego parkowania. Może się okazać, że korzystniej dla Ciebie będzie wynająć nieco droższy lokal, ale już z przypisanym do biura miejscem parkingowym, za które nie trzeba dodatkowo płacić.

Nie daj się też nabrać na dość popularny fortel. Czasami właściciele lokali biurowych deklarują, że najemcy mają dostęp do darmowych miejsc parkingowych np. na podwórzu kamienicy. Później jednak okazuje się, że tych miejsc jest zaledwie kilka, co oznacza codzienną walkę z innymi najemcami.

Wybierając biuro na wynajem koniecznie weź pod uwagę te kryteria, bo w praktyce okazują się być one równie ważne, jak chociażby lokalizacja.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.