System zarządzania budynkiem - gdzie znajduje zastosowanie?

Jerzy Biernacki
26.05.2020

Jeszcze niedawno mogliśmy tylko marzyć o funkcjach, jakie umożliwia inteligentny dom. Kilka lat temu mało kto wierzył w to, że będziemy mogli cieszyć się takim komfortem, jaki oferuje system zarządzania budynkiem. Jednak już dziś, możemy zdecydować się na jego instalację i cieszyć się ogromną wygodą - w domu czy firmie. To rozwiązanie, które z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Co warto wiedzieć o systemie zarządzania budynkiem? Czy to opłacalna inwestycja? O tym w naszym artykule - zachęcamy do przeczytania.

System inteligentnego zarządzania - co to?

System zarządzania budynkiem, czyli BMS, to system zarządzania systemami automatycznego sterowania w budynku. Jego głównym zadaniem jest zintegrowanie wszystkich instalacji, które znajdują się w budynku. To oznacza nic innego, jak to, że z niektórych funkcji budynku możemy korzystać automatycznie, nie musimy wykonywać części czynności, które zostaną samodzielnie wykonane przez sterujące programy, które muszą jednak pochodzić od renomowanych firm.

Gdzie sprawdzi się system inteligentnego zarządzania?

Na samym początku systemy inteligentnego zarządzania były stosowane przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej, aczkolwiek wraz z upływem czasu zaczęto je instalować w domach. W dzisiejszych czasach ich popularność wciąż wzrasta. Coraz więcej osób interesuje się między innymi systemem sterowania oświetleniem, kontrolowaniem bezpieczeństwa budynku czy kompleksowym zarządzaniem temperaturą.

System inteligentnego zarządzania sprawdza się przede wszystkim w centrach handlowych, czy hotelach, gdzie bardzo ważna jest odpowiednia temperatura czy komfort powietrza w pomieszczeniach. Taki system dopasuje się do warunków pogody, ale także do natężenia ludzi w budynku. To rozwiązanie, które zwłaszcza przy napływie większej ilości gości się sprawdza, gdyż dzięki niemu pracownicy będą mogli się skupić na profesjonalnej obsłudze i swoich obowiązkach, a o komfort w środku zadba BMS.

Jak działa system zarządzania budynkiem?

Człowiek to tylko człowiek i czasem popełnia błędy. Czasem się zdarza, że pracownik zapomni wyłączyć alarm, a w konsekwencji przyjeżdża firma ochroniarska, za którą następnie trzeba zapłacić. Czasem zapominamy też włączyć ogrzewanie w hotelu (a kto przyjedzie do hotelu, w którym jest zwyczajnie zimno?), czy też przygotować salę na bardzo ważne spotkanie biznesowe. To wszystko to, o czym może zapomnieć każdy z nas. Po prostu - zdarza się. Jednak jest BMS, który może zrobić to wszystko za nas! Może przygotować kawę, jak i dużo więcej.

Aby móc zarządzać systemem BMS, potrzebujesz stronę www, tablet, telefon lub komputer. W zależności od nas samych możemy zaprogramować funkcje, ale również wydawać na bieżąco polecenia. Taka aplikacja pozwala nam na samodzielne zarządzanie, aczkolwiek możemy ją używać w uzgodnieniu z innymi osobami w firmie.

Korzyści wynikające z systemu zarządzania budynkiem

System zarządzania budynkiem BMS wyróżnia się wieloma zaletami korzyściami. Jedną z nich jest możliwość zdalnego sterowania (np. temperaturą, ustawianiem nawiewów), monitorowania awarii i diagnozowanie usterek w poszczególnych instalacjach, oszczędność w zużyciu energii elektrycznej, ogrzewania, monitorowania pracy urządzeń i instalacji, analizy danych przechowywanych w systemie, uzyskiwania raportów z pracy poszczególnych urządzeń i instalacji i automatycznego zaprogramowania ustawień urządzeń, np. wyłączanie klimatyzacji, oświetlenia w określonych godzinach.

Ponadto system zarządzania budynkiem BMS zapewnia zwiększenie bezpieczeństwa budynku, komfortu osób przebywających w budynku, czy obniżenie kosztów eksploatacji.

Podsumowanie

Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak możemy zauważyć, system zarządzania budynkiem BMS to przede wszystkim rozwiązanie energooszczędne. Co to oznacza? Każde pomieszczenie może przynieść znaczne oszczędności finansowe i być ekologiczne. W dużym skrócie - to duża wygoda, komfort, dlatego nie ma co zwlekać i warto zainstalować inteligentny system, który sprawi, że życie będzie łatwiejsze i wygodniejsze.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.