Świąteczne kompozycje roślinne w wazonie

Antoni Kwapisz
16.12.2021

Jeśli ktoś lubi szkło i dekoruje nim swój dom przez cały rok, zwykle ma jeden lub kilka wazonów, które nie mogą pozostać zapomniane na Święta. Klimat Bożego Narodzenia w naszych domach pojawia się stopniowo, wraz z oczekiwaniem na te wyjątkowe dni i przygotowaniami.

Niektórzy z roku na rok wieszają na choince te same ozdoby i przywołują wspomnienia Świąt sprzed lat, inni za każdym razem planują nową aranżację i szukają sugestii w witrynach sklepowych, na blogach projektantów lub w mediach związanych z wystrojem wnętrz. Jednym z ciekawych pomysłów na bożonarodzeniową aranżację jest wykorzystanie wazonu.

Szklany wazon przeznaczony na co dzień na kwiaty cięte będzie wspaniałą dekoracją, jeśli wypełnimy go świerkiem i ozdobami świątecznymi. Mogą to być także inne gałązki drzew iglastych – jodłowe lub sosnowe. Przystrojone bombkami, delikatnymi lampkami i łańcuchem lub lametą z powodzeniem zastąpią choinkę i będą nawiązaniem do tradycji. Taka kompozycja będzie atrakcyjna zarówno w wielu kolorach, jak i jednym – czerwonym, złotym, niebieskim, srebrnym lub jakimkolwiek innym.

Bardziej współczesnego charakteru nada wnętrzu wazon, w którym umieścimy gałązki ostrokrzewu z czerwonymi lśniącymi owocami. Są one tak dekoracyjne, że w prostym szklanym wazonie praktycznie nie wymagają żadnego uzupełnienia. Podobnie można użyć zwykłych gałązek, pomalowanych w dowolnym kolorze, ozdobionych dodatkowo bombkami lub szyszkami ułożonymi na dnie lub powieszonymi. 

Wreszcie do wazonu można włożyć charakterystyczne dla Bożego Narodzenia poinsecje. Dostępne są nie tylko czerwone, ale także różowe, białe i kremowe, więc można je dobrać do kolorystyki pomieszczenia lub nakrycia stołu na zasadzie kontrastu lub dopełnienia. Dodanie do poinsecji złotych lub srebrnych orzechów, szyszek, suszonych plastrów pomarańczy jeszcze bardziej uwydatni świąteczny klimat.

Szklany wazon – większy lub mniejszy – może być ozdobą świątecznego stołu, kominka, salonu lub holu. Pięknie wyglądają bliźniacze naczynia z różną, ale dopasowaną stylistycznie zawartością.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.