Stara drewniana podłoga w mieszkaniu – co z nią zrobić?

Marek Szydełko
03.01.2023

Kupując kilkudziesięcioletnie lub nawet starsze mieszkanie, na przykład w kamienicy, trzeba się liczyć z wieloma niespodziankami. Zwykle jednym z pierwszych odkryć jest drewniana, podniszczona podłoga, z którą nie bardzo wiadomo co zrobić. W naszym poradniku omawiamy kilka możliwych opcji, których wybór powinien wynikać z jednej strony z oczekiwań estetycznych, a z drugiej z dostępnego budżetu.

Renowacja podłogi

Pierwszym rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę, jest przeprowadzenie kompleksowej renowacji podłogi. Jeśli jest to pierwsza podłoga zastosowana w tym mieszkaniu, to ma wartość historyczną, co jest argumentem przemawiającym za tym, aby ją ratować. Trzeba się tutaj oczywiście liczyć z niemałym kosztem, ale jeśli chcesz zachować oryginalny wystrój wnętrza mieszkania, to taka opcja powinna być traktowana priorytetowo.

Wymiana podłogi

Wymiana całej drewnianej podłogi to olbrzymi koszt, zwłaszcza jeśli okaże się, że konieczne będzie wykonanie nowej konstrukcji nośnej. W takiej sytuacji przygotuj się nie tylko na spore wydatki, ale również długotrwałe prowadzenie prac remontowych.

Wyrównanie i zastosowanie paneli podłogowych

Najtańszym i najszybszym rozwiązaniem bez wątpienia jest przykrycie drewnianej podłogi panelami. Wcześniej prawdopodobnie trzeba będzie wyrównać starą podłogę, na przykład stosując maty niwelujące nierówności.

Drewno na drewno

Ciekawym pomysłem może być przykrycie oryginalnej podłogi deską czy parkietem. Tutaj jednak muszą się najpierw wypowiedzieć fachowcy, którzy ocenią, czy podłoga jest w dostatecznie dobrym stanie, aby znieść takie obciążenie. W grę prawdopodobnie będzie również wchodzić konieczność idealnego wypoziomowania podłogi.

Płytki podłogowe

Czy można ułożyć płytki na drewnianej podłodze? Jak najbardziej, przy czym wcześniej wskazane jest wyrównanie powierzchni przy pomocy płyt OSB, które dodatkowo wzmocnią całą konstrukcję i ustabilizują podłogę. Wówczas klejenie płytek nie będzie już stanowić żadnego problemu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.