Stagnacja na rynku mieszkaniowym

Krzysztof Jagielski
28.12.2015

Obecny rynek mieszkaniowy zwolnił nieco tempa, jeżeli chodzi o swój rozwój. Brakuje wysypu nowych ofert, a najczęściej spotykanymi mieszkaniami, są lokale posiadające dwa lub trzy pokoje. Coraz większą rolę odgrywa czynsz, który jest brany pod uwagę mocniej niż kiedykolwiek wcześniej.

Najbardziej stabilne stawki można odnotować w Warszawie, gdzie mieszkania na sprzedaż Bielany mają zawsze do zaoferowania. Najlepiej wynajmują się umeblowane kawalerki, zwłaszcza te pochodzące z najnowszego budownictwa. Nie mniejsze zainteresowanie panuje w Trójmieście, gdzie małe mieszkania potrafią zostać wykupione nawet w jeden dzień. Niestety, dużo gorzej w tych miastach wygląda sytuacja z dużymi mieszkaniami.

            Biorąc pod uwagę taki bieg wydarzeń można podejrzewać, że większe mieszkania powinny stopniowo obniżać swoje ceny. To wszystko zależy również od zmian, jakie przyniesie nam nowy rok oraz od samych deweloperów, którzy wręcz ścigają się w coraz to nowszych inwestycjach. Obecny rynek mieszkaniowy w Polsce jest ogromny i nadal rośnie. Coraz więcej osób poszukuje nie tylko przytulnego mieszkania w dobrej cenie, lecz również zwraca coraz większą uwagę na położenie, otoczenie a nawet architekturę. Do tego dochodzi również wiele dodatkowych kosztów, jaki są ponoszone podczas zakupu mieszkania. Niekiedy sytuacja wygląda tak, że uda się zakupić tańsze mieszkanie, lecz jego inne koszty bardzo opróżnią nasz portfel.

            Inną sprawą jest też kupno mieszkania na kredyt, co jest decyzją również nierzadką w naszych realiach. Koniec roku nie jest z pewnością czasem, kiedy większość ludzi chciałaby się zadłużyć na dużą kwotę – no chyba, że w celu zakupu prezentów gwiazdkowych. Początkiem roku zazwyczaj szykuje się wiele różnych zmian i dopóki nie są one na ugruntowanej pozycji, to również boimy się wziąć kredyt mieszkaniowy. Wobec tego, taka stagnacja na wspomnianym rynku mieszkaniowym może jeszcze trochę potrwać, lecz nie jest to kwestia pewna. Dochodzi tutaj bardzo wiele różnych czynników, które obecną sytuację mogą zmienić.

Artykuł sponsorowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.