Stabilizujące się ceny styropianu w końcówce 2022

Marek Szydełko
14.10.2022

Wojna w Ukrainie miała realny wpływ na światową gospodarkę. Zdrożały nie tylko produkty spożywcze, ale też materiały budowlane. Wzrosła cena choćby styropianu. Czy sytuacja ulegnie zmianie, czy ceny nadal będą rosły?

Styropian niezbędny przy wielu pracach 

W pracach budowlanych na szeroką skalę wykorzystuje się styropian. Przede wszystkim służy on do ocieplenia fundamentów, ścian zewnętrznych, ale także podłóg na gruncie i stropie. Trudno wyobrazić sobie branżę budowlaną bez styropianu, choć warto zauważyć, że jeszcze rok temu ceny były zdecydowanie niższe. Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie ceny rzeczywiście wzrosły, jednak nadal stosowanie styropianu jest niezbędne i zasadniczo nie można go zastąpić innym materiałem. Oczywiście w niektórych pracach można użyć pianki poliuretanowej, ale jednak jej ceny są jeszcze wyższe.

Na szczęście obecnie można zauważyć znaczący spadek cen, co dotyczy zarówno styropianu białego, jak i grafitowego. Styropian jest produkowany z polistyrenu, który z kolei otrzymuje się z ropy naftowej. Obecnie cena ropy naftowej maleje, a to oznacza, że koszty wytworzenia styropianu również będą niższe. Trzeba wiedzieć, że ceny ropy na rynku światowym spadły obecnie do najniższego poziomu od stycznia 2022 i to przełoży się również na ceny samego styropianu. 

Stabilizujące się ceny styropianu - na co wpłyną?

Warto wiedzieć, że hurtownia styropianu Masterfol oferuje konkurencyjne ceny tego materiału. Rzeczywiście w końcówce 2022 roku według prognoz dojdzie do stabilizacji cen i choć styropian nie będzie kosztował tyle, ile przed dwoma laty, to jednak jego cena będzie relatywnie niska, co w jakimś stopniu powinno się przełożyć na niższe koszty budowy, a więc i niższe koszty mieszkań. Prawdopodobnie wzrośnie również liczba inwestycji, a więc dojdzie do szybszego rozwoju gospodarki. Korzyści z takiego stanu rzeczy jest naprawdę sporo i to nie tylko dla deweloperów, ale i drobnych przedsiębiorców czy inwestorów prywatnych.

Ceny styropianu powinny znacząco zmaleć już na końcu 2022 r. i prawdopodobnie ten trend się utrzyma. Jeżeli szukasz dobrej jakości materiału z transportem w każde miejsce w kraju, a także w najbardziej korzystnej cenie oraz świetnych warunków współpracy dla firm i podwykonawców, to postaw na centrum budowlane Masterfol.        

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie