Odziedziczenie nieruchomości to zawsze bardzo przyjemny moment. Szczególnie w dobie horrendalnie wysokich cen mieszkań, otrzymanie go w spadku np. po dziadkach może uchronić przed gigantycznymi kosztami obsługi kredytu. Wielu spadkobierców rozważa jednak szybką sprzedaż takiej nieruchomości, np. po to, aby kupić większe mieszkanie czy w lepszej lokalizacji. Kiedy można to zrobić bez podatku? Wyjaśniamy.
W Polsce sprzedaż nieruchomości bez podatku jest możliwa zawsze wtedy, gdy upłynie minimum pięcioletni okres od daty jej nabycia.
Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 5 ustawy o PIT oraz interpretacją Krajowej Informacji Skarbowej z 26 maja 2023 r. (nr 0113-KDIPT2-2.4011.220.2023.2.EC), pięcioletni okres, po którego upływie sprzedaż nieruchomości jest zwolniona z podatku, liczy się od momentu jej nabycia przez spadkodawcę. Ważne jest, że ten okres liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości przez spadkodawcę.
Przykładowo: jeśli odziedziczysz w 2025 roku mieszkanie po dziadku, który zakupił je w 2005 roku, to możesz od razu sprzedać nieruchomość bez podatku, ponieważ minęło już ponad pięć lat od momentu nabycia lokalu przez dziadka.
Jeśli nieruchomość została nabyta przez spadkodawcę jako część majątku wspólnego, za datę nabycia uznaje się moment jej nabycia przez oboje małżonków. Oznacza to, że spadkobiercy powinni liczyć pięcioletni okres właśnie od tej daty.
Sprzedaż mieszkania odziedziczonego w spadku może być zatem dość łatwo zwolniona z podatku dochodowego, natomiast trzeba przypilnować pięcioletniego okresu, jaki upłynął od momentu nabycia nieruchomości przez spadkodawcę – czasami opłaci się więc wstrzymać ze sprzedażą np. kilka miesięcy czy rok, aby nie musieć odprowadzać wysokiego podatku do urzędu skarbowego.