„Self-care” – co to za termin i na czym polega?

Mateusz Nowak
23.12.2021

Określenie „self-care” to nic innego ja dbanie o siebie i stawianie własnej osoby na pierwszym planie. Osoby idące tym nurtem wsłuchują się w swój wewnętrzny instynkt i podążają za sygnałami, które daje ich organizm. Do dbania o siebie może służyć wiele czynników jak dobrej jakości ręczniki, masaż, sen, wizyta u fryzjera czy właściwy sposób odżywiania.

Na czym polega dbanie o siebie?

„Self-care” powinien stanowić ważny element życia każdego z nas, ale nie należy go mylić z egoizmem i myśleniem jedynie o sobie, kiedy potrzeby innych zostają skierowane na dalszy plan. Mowa o znalezieniu chwili czasu na przyjemności, odpoczynek i relaks, zamiast bezustannego dążenia do jeszcze lepszych zarobków, pracy ponad własne siły, wymęczającej opieki nad dziećmi oraz prowadzeniem domu. Problem z dbaniem o siebie mają przede wszystkim mamy pochłonięte wychowaniem dzieci i niemające czasu na wypicie ciepłej kawy. Samoopieka nie jest rozpieszczaniem, ale docenianiem własnej osoby, pamiętaniem o potrzebach, które wcale nie są mniej ważne, ze względu na zostanie rodzicem.

Miękkie ręczniki w łazience, zakup nowej bluzki czy zjedzenie ulubionego deseru są ważne, ale nie są zaliczane do potrzeb głębokich. Dlatego mając na myśli „self-care” trzeba pomyśleć przede wszystkim o swoim dobrostanie psychicznym, nie zapominając jednocześnie o potrzebach fizycznych.

Podstawowe zasady dbania o własną osobę

Samoopieka to wyznaczanie granic oraz postępowanie zgodne z przyjętymi zasadami. Bardzo ważne jest mówienie „nie”, kiedy nie chcemy czegoś robić albo postępować w określony sposób.

„Self-care” to praca, które nie przekracza własnych możliwości i nie przeciąża organizmu. W taki sposób dochodzi do zmęczenia fizycznego oraz frustracji, zniechęcenia i utraty energii do życia.

Dbanie o siebie to mówienie i myślenie o sobie dobrze oraz stawanie we własnej obronie – należy o tym pamiętać.

Samoopieka polega na świadomych wyborach. Kiedy nie masz siły i pragniesz odrobiny relaksu — dzieci czy obowiązki zawodowe powinny zejść na dalszy plan. Zdrowie psychiczne jest niezwykle istotne i nie mogą go zastąpić nowe bluzki, ręczniki, wyjazd czy tabliczka czekolady.

Dbaj o siebie i ćwicz, ale wybieraj sport, który sprawia Ci przyjemność, a nie wysiłek fizyczny, do którego zostałeś namówiony czy zmuszony.

Miej czas na przyjemności, rozwijanie hobby oraz pasji, gdyż życie jest tylko jedno, dzieci kiedyś dorosną, a praca pójdzie w zapomnienie.

Bardzo ważne w „self-care” jest zakończenie wszystkich toksycznych relacji, które nie wnoszą niczego ważnego do życia, a wręcz ciągną w dół.

Aby przeżyć życie dobrze i czuć się znakomicie, trzeba wiedzieć, w jaki sposób odszukać ważne i potrzebne rzeczy, a następnie dążyć do ich spełnienia. Samoopieka nie ma nic wspólnego z rozpieszczaniem, dbanie o dobre samopoczucie i własne potrzeby jest niezwykle ważne i umożliwia cieszenie się każdym dniem w gronie rodziny oraz najbliższych.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.