Schody kręcone na zamówienie – dlaczego warto?

Marek Szydełko
07.08.2019

Ukrywanie schodów w najciemniejszej części budynku nie ma dziś racji bytu. Zamiast tego dąży się do eksponowania efektownych konstrukcji, które pełnią jednocześnie funkcję użytkową i dekoracyjną. Schody mają być wygodne i bezpieczne, a przy tym nie powinny nadmiernie ograniczać przestrzeni. Z tego powodu niejednokrotnie zachodzi potrzeba zastąpienia klasycznych prostych schodów konstrukcjami spiralnymi. Schody kręcone świetnie sprawdzają się tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania schodów prostych lub zabiegowych, bądź też takie rozwiązanie zmniejszyłoby funkcjonalność pomieszczenia.

Schody w minimalistycznym stylu

Najmodniejsze schody spiralne to konstrukcje wykonane z połączenia drewna i metalu. Metalowa konstrukcja jest trwała, a przy tym niezwykle efektowna, chociaż pozbawiona jakichkolwiek zdobień. Z metalu wykonuje się również balustradę, która chroni przed upadkiem z wysokości i ułatwia pokonywanie kolejnych stopni. Stopnie wykonuje się z kolei z drewna (najpopularniejsze gatunki to buk i dąb) i pokrywa lakierem. Możliwe jest zachowanie naturalnego koloru drewna bądź uzyskanie innego odcienia.   

Opisane powyżej schody kręcone to modele minimalistyczne, dość surowe w formie, a przez to niezwykle uniwersalne. Dobrze wyglądają zarówno w pomieszczeniach nowoczesnych, jak i klasycznych. Mogą zapewniać komunikację pomiędzy dwiema kondygnacjami budynku, jak i wygodne dojście do antresoli lub zadaszonego tarasu. Ogromną zaletą schodów spiralnych w minimalistycznym stylu jest także łatwość montażu.

Schody spiralne do samodzielnego montażu?

Dzięki stosunkowo niewielkiej ilości elementów oraz prostej konstrukcji, wiele osób decyduje się na samodzielny montaż schodów spiralnych. Schody nadają się do samodzielnego montażu również dlatego, że są wykonywane na zamówienie. To klient określa wysokość schodów, podaje szerokość otworu montażowego, wskazuje, jaką szerokość całkowitą mają mieć schody (najczęściej 120, 140 lub 160 cm). Klient może również wybrać rodzaj i kolor balustrady, a także materiał i kolor stopni. Tym samym otrzymuje produkt skrojony na miarę potrzeb.

Firmy oferujące schody kręcone podkreślają, że z udostępnionych przez nie elementów da się stworzyć ponad 100 różnego rodzaju kombinacji. Są zatem idealną propozycją dla tych, którzy cenią sobie indywidualny wystrój przy jednoczesnym wykorzystaniu wysokojakościowych materiałów.

Eleganckie i solidne schody kręcone

Schody kręcone do samodzielnego montażu posiadają solidną konstrukcję, dzięki czemu użytkowanie produktu jest bezpieczne. W tym wypadku trwałość idzie w parze z estetyką. Konstrukcja i balustrada malowane są proszkowo na wybrany przez klienta kolor (zwykle szary, biały lub antracyt), a drewniane stopnie pokryte warstwą lakieru, która podkreśla ich kolor i chroni przed uszkodzeniami. Podczas produkcji schodów wykorzystuje się m.in. nowoczesne technologie obróbki drewna. Producenci kontrolują cały proces tworzenia wszystkich elementów konstrukcyjnych, dzięki czemu mają pewność, że są to produkty najwyższej jakości.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.