Samodzielne wykonanie podjazdu z kostki brukowej – co Ci będzie potrzebne

Remigisz Szulc
25.05.2021

Podjazd z kostki brukowej jest bardzo funkcjonalnym elementem otoczenia domu. Umożliwia zaparkowanie samochodu w czystym miejscu, może również służyć za niewielki składzik na narzędzia, o ile zadbamy o zadaszenie. Taki podjazd z powodzeniem można wykonać samodzielnie. Sprawdź, co Ci będzie potrzebne.

Zagęszczarka

Można ją wypożyczyć na kilka dni. Zagęszczarka jest niezbędna do prawidłowego przygotowania podbudowy oraz wyrównania kostek już po ułożeniu. Pamiętaj, aby wykańczając nawierzchnię zawsze założyć gumową nakładkę na stopę zagęszczarki – zapobiegnie to uszkodzeniu kostki brukowej. Obsługa zagęszczarki nie jest specjalnie skomplikowana.

Podbudowa betonowa

W przypadku samodzielne wykonawstwa rozsądnie jest zamówić gotową podbudowę w betoniarni. Unikniesz w ten sposób konieczności mieszania betonu w betoniarce, co wymaga doświadczenia, aby nie popełnić błędów na etapie łączenia składników podbudowy. Jeśli celujesz w coś trwalszego, to dobrze sprawdzi się podbudowa dolomitowa, która będzie jednak znacznie droższa.

Łata

Bez tego ani rusz. Łata jest potrzebna do kontrolowania poziomów. Im dłuższa, tym lepsza, ponieważ umożliwi Ci także sprawdzenie poprawności montażu krawężników. Przy pomocy łaty możesz zbierać nadmiar suchej podbudowy i uzyskać odpowiednie spadki, dzięki czemu na podjeździe nie będzie stać woda.

Krawężniki

Co prawda podjazd można wykonać bez krawężników, wykonując tzw. brzegówkę, ale to wyższa szkoła jazdy. Osoby bez doświadczenia powinny jednak postawić na sprawdzone krawężniki, których układanie jest czasochłonne i męczące, ale wcale nie takie trudne. Dzięki prawidłowo osadzonym krawężnikom cały podjazd będzie się dobrze trzymać, unikniesz efektu rozjeżdżania się kostek, a także będziesz mieć pewność zachowania właściwego poziomu (który wyznacza górna krawędź krawężnika).

To oczywiście tylko wstępny zestaw rzeczy, jakie musisz skompletować chcąc wykonać samodzielnie podjazd z kostki brukowej. Przydadzą Ci się również drobniejsze narzędzia, jak gumowy młotek, kielnia, sznurek i szpilki do wyznaczenia utwardzonego terenu etc. Koniecznie zapewnij sobie też pomoc drugiej osoby.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.