Salon bez telewizora? Sprawdź zalety

Jerzy Biernacki
10.09.2021

Większość z nas nie potrafi sobie wyobrazić domowego salonu bez telewizora. Mało tego: to właśnie telewizor bardzo często wyznacza kierunek wykańczania wnętrza, stając się czymś na kształt ołtarzyka, wokół którego tworzymy układ pomieszczenia. Czy nie brzmi to absurdalnie? Sprawdź, jakie są zalety zrezygnowania z telewizora w salonie.

Większa swoboda w planowaniu wnętrza

Telewizor jest bardzo problematycznym elementem wyposażenia salonu. Decydując się na umieszczenie go na ścianie czy szafce RTV tak naprawdę zmuszamy się do tego, aby dopasować do niego wszystkie pozostałe sprzęty i meble, na czele z sofą. Powinna być ona skierowana do telewizora, co często oznacza konieczność postawienia jej na samym środku pomieszczenia.

Rezygnując z telewizora nie musimy się już na to oglądać. Możemy zaplanować wnętrze salonu w taki sposób, aby był on funkcjonalny, ustawny i estetyczny. W dodatku dużo łatwiej jest wyeksponować kluczowe elementy wystroju, ponieważ nie muszą one „konkurować” z wielkim ekranem telewizora.

Więcej miejsca do dyspozycji domowników

Wspomnieliśmy o tym, że pozbywając się z salonu telewizora można zapewnić sobie pełną swobodę w ustawianiu mebli wypoczynkowych czy wyznaczaniu miejsca do jedzenia. Tym samym odzyskujemy cenną przestrzeń np. na środku salonu, którą można wykorzystać do zabawy z dziećmi. Ten efekt jest szczególnie cenny w przypadku stosunkowo niedużych salonów, o powierzchni do 30 metrów kwadratowych.

Brak konieczności zasłaniania nieestetycznych kontaktów

Telewizor wymaga podłączenia do prądu oraz zastosowania gniazda antenowego. Coraz częściej stosujemy również kablowe połączenie internetowe. To sprawia, że tych gniazd jest całkiem sporo, a ich estetyka pozostawia wiele do życzenia. Większość osób zasłania gniazda i przewody szafką RTV, która znów zajmuje dużo miejsca.

Rezygnując z tego wszystkiego możemy zastosować takie meble i detale wykończeniowe, które naprawdę się nam podobają, a nie dlatego, że są potrzebne do zamaskowania jakichś nieestetycznych elementów wnętrza.

Nie zapominajmy również o tym, że salon bez telewizora sprzyja pielęgnowaniu rodzinnej bliskości. Rodzice przestają sadzać dzieci przed bajką, muszą się bardziej wysilić, aby zagospodarować im czas, rodzina więcej ze sobą rozmawia, a to ma niezwykle pozytywny wpływ na relacje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie