Rury rozsączające wodę z rynien do gruntu – jak je prawidłowo ułożyć?

Mateusz Nowak
24.01.2024

Rynny mają za zadanie odbieranie dużych ilości wody opadowej z dachu, co zapobiega zalewaniu elewacji budynku. Ta woda musi jednak zostać gdzieś wyprowadzona. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na proste i tanie rozwiązanie, czyli ułożenie rur rozsączających w gruncie. Podpowiadamy, jak to zrobić zgodnie ze sztuką.

Wybierz odpowiednie rury

Chodzi zarówno o ich średnicę, jak i rodzaj. Naprawdę warto zainwestować w żółte rury w otulinie, która zapobiega ich zamulaniu i tym samym ograniczaniu wydajności odbierania i rozsączania wody opadowej.

Wykop długie odcinki rowów do ułożenia rur

Podkreślamy słowo „długie”, ponieważ częstym błędem popełnianym przez osoby samodzielnie wykonujące taką instalację jest układanie zbyt krótkich odcinków rur. Najbezpieczniej będzie wyprowadzić każdą rurą minimum kilkanaście metrów od budynku.

Zasyp rowy żwirem

Wiele osób o tym zapomina, tymczasem w tzw. ciężkim, słabo przepuszczalnym gruncie może pojawić się problem z odbieraniem dużych ilości wody opadowej, czego efektem będzie miejscowe zapadanie się gruntu. Aby tego uniknąć należy częściowo zasypać rowy pod rury drenażowe grubszym żwirem.

Zastosuj studzienkę rewizyjną

Pamiętaj, aby nie podłączać rur drenażowych bezpośrednio do rynien. Warto zastosować studzienki rewizyjne, co pozwoli oczyszczać je z liści i tym samym uniknąć problemu szybkiego zapchania rur. Ponadto studzienki umożliwiają estetyczne przyłączenie rur do rynien, co jest szczególnie ważne w przypadku chęci obudowania ich kostką brukową.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie