Remontujemy łazienkę – co po skuciu starych płytek?

Marek Szydełko
12.04.2023

Remont łazienki to koszmar, który pociąga za sobą również bardzo wysokie koszty. Nic dziwnego, że większość z nas stara się maksymalnie odwlec ten moment i przeprowadza remont łazienki raz na kilkanaście lat. Gdy w końcu jest to już konieczne, to zwykle pierwszym krokiem jest skucie starych płytek. Co dalej? Oto kilka ciekawych rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę.

Nowe płytki

Naturalnym wyborem osób remontujących łazienkę i skuwających stare płytki jest położenie nowych. To dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy chcecie diametralnie odmienić wystrój łazienki, unowocześnić ją, a jednocześnie zachować dotychczasowe walory funkcjonalne i nie musieć inwestować w profesjonalny projekt (wszystko w łazience ma pozostać na swoim miejscu, zmieniamy tylko płytki, armaturę i dodatki).

Tapeta

To nietuzinkowy pomysł, który wielu osobom wciąż nie mieści się w głowie. Tapeta w łazience, w której panuje wysoka wilgotność? Jak najbardziej. Na rynku znajdziemy dziś tapety nie tylko niewrażliwe na wilgoć, ale wręcz wodoodporne, dlatego jest to rozwiązanie, które na pewno warto wziąć pod uwagę po pozbyciu się starych płytek.

Szklane panele

Bardzo modne i coraz chętniej wybierane do domowych łazienek. Szklane panele z efektownym nadrukiem mogą być doskonałą alternatywą dla płytek. Są szybkie w montażu, wcale nie takie drogie, a na pewno gwarantują uzyskanie kreatywnego i nieoczywistego efektu.

Tynk ozdobny

Tam, gdzie płytki nie są konieczne (nie wymagamy pełnej wodoodporności powierzchni) śmiało można zastosować tynk ozdobny. Sprawdzi się np. na ścianie z toaletą czy z szafkami na przybory łazienkowe. Taki tynk można wykonać samodzielnie, oszczędzając na usłudze fachowca. Co ważne, można go położyć na oczyszczoną z kleju do płytek ścianę, znacząco przyspieszając remont.

Gładź i farba

Standardowym rozwiązaniem może być również wyrównanie ścian, z których wcześniej skuliśmy płytki, wykonanie gładzi oraz pomalowanie powierzchni farbą do łazienek (zawierającą dodatki o działaniu przeciwgrzybicznym). Zaletą tego pomysłu jest również to, że w przyszłości remont łazienki będzie o wiele mniej kłopotliwy i kosztowny – wystarczy tylko przemalować ściany na nowy kolor.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie