Remont łazienki na własną rękę? Sprawdź, co może pójść nie tak

Antoni Kwapisz
25.05.2022

Remont łazienki to niezłe wyzwanie, zarówno na poziomie finansowym, jak i psychicznym – zwłaszcza, gdy mamy do dyspozycji tylko jedną łazienkę. Nic dziwnego, że wiele osób rozważa przeprowadzenie remontu na własną rękę. Masz niezłe umiejętności remontowe i trochę wolnego czasu? Samodzielny remont łazienki kusi, prawda? Pamiętaj jednak, że przy okazji tego przedsięwzięcia wiele rzeczy może pójść nie tak, a przykłady znajdziesz w naszym poradniku.

„Zawalenie” wszelkich możliwych terminów

Jest niemal pewne, że pierwotnie założonego terminu zakończenia prac i tak nie uda Ci się dotrzymać. Zwłaszcza, jeśli poza remontowaniem łazienki masz na głowie także szereg obowiązków zawodowych i rodzinnych. Dobrze się więc zastanów, czy aby na pewno chcesz spędzić każde popołudnie i weekend na remontowaniu łazienki przez 3-4 lub więcej tygodni.

Niespodzianki techniczne

Jeśli Twoja łazienka ma już kilkanaście lat, to na pewno nie pamiętasz dokładnie chociażby przebiegu instalacji. Może się zatem okazać, że wstępnie przyjęty plan remontowy spali na panewce, gdy okaże się, że trzeba na przykład przenieść punkty wodne, podejścia kanalizacyjne czy rury od ogrzewania.

Trudna sztuka RÓWNEGO układania płytek

Celowo użyliśmy takiej formy zapisu, aby zaakcentować, że układanie glazury wcale nie jest takie proste, jak się powszechnie uważa. Na filmiku na YouTube wszystko wygląda łatwo, natomiast w rzeczywistości musisz się przygotować na ciągłą walkę o utrzymanie idealnej powierzchni płytek. Na pewno trafią się pojedyncze sztuki nietrzymające wymiarów, a gdy dojdzie do tego zmęczenie, to zaczniesz kląć na czym świat stoi.

Przeciekająca kabina prysznicowa

Montaż kabiny prysznicowej to bułka z masłem? Na filmie tak, ale we własnej łazience już niekoniecznie. Samo zamontowanie kabiny nie powinny nastręczyć problemów osobie, która ma podstawowe umiejętności remontowe. Gorzej z jej uszczelnieniem – tutaj często jest niestety dramat.

Doświadczony fachowiec z góry wie, jak silikonować, aby kabina nie przeciekała. Ty natomiast prawdopodobnie spędzisz wiele godzin na walce z wodą, która jak na złość cały czas wydostaje się na podłogę.

Wynoszenie gruzu

Zanim zaczniesz remont, a już szczególnie w mieszkaniu na czwartym piętrze bez windy, to dobrze się zastanów, w jaki sposób pozbędziesz się gruzu i śmieci poremontowych – w przypadku łazienki będzie ich mnóstwo. Kontener? Dobry pomysł, ale to wszystko trzeba jeszcze do niego wynieść, co na pewno mocno da Ci się we znaki.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie