Remont łazienki – jak obniżyć koszty robocizny?

Antoni Kwapisz
27.04.2022

Remont łazienki może być bardzo kosztowny i kłopotliwy dla domowników. Nic dziwnego, że staramy się go maksymalnie odwlec. Przychodzi jednak moment, w którym nie możemy już patrzeć na niemodne płytki, ubytki w fugach i zacieki na armaturze. Chcąc obniżyć koszty robocizny warto zastosować się do kilku wskazówek, które znajdziesz w naszym poradniku.

Prace przygotowawcze przeprowadź na własną rękę

Jeśli tylko masz trochę wolnego czasu i bardzo zależy Ci na obniżeniu kosztów remontu łazienki, to wykonaj wszystkie prace przygotowawcze we własnym zakresie. Mamy na myśli przede wszystkim demontaż armatury, mebli, kabiny prysznicowej, oświetlenia oraz – w miarę możliwości – skucie starych płytek. Są to czasochłonne prace, za które ekipa na pewno nieźle sobie policzy.

Im mniej płytek tym taniej

Cała łazienka w płytkach? To już niemodne rozwiązanie. Obecnie odchodzi się od układania płytek na każdym fragmencie ścian łazienkowych, zastępując je na przykład wodoodpornymi panelami czy po prostu tynkiem ozdobnym. Im mniej płytek w łazience, tym tańsza robocizna. Odpadnie nam również zakup kosztownych klejów, mas poziomujących, fug i oczywiście samych płytek.

Rozważ ułożenie paneli winylowych prosto na obecną podłogę

Panele winylowe z powodzeniem mogą być stosowane w łazience, ponieważ są odporne na wysoką wilgotność. Ich dodatkowym atutem jest to, że można je układać bezpośrednio na starym podłożu, w tym przypadku na płytkach. Dzięki temu zaoszczędzimy na skuwaniu obecnej okładziny, co oczywiście także przyczyni się do obniżenia kosztów robocizny i przyspieszy prace.

Bez przeróbek instalacji wodnej i kanalizacyjnej

Wszelkie tego typu przeróbki zawsze mocno podniosą koszty robocizny, ponieważ konieczne będzie skorzystanie z usługi hydraulika oraz prawdopodobnie czasochłonne kucie posadzki. Lepiej jest więc zostawić instalację wodną i kanalizacyjną tak jak jest, bez zmieniania położenia prysznica, wanny, toalety itd.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie