Remont jedynej łazienki w mieszkaniu: jak uniknąć problemów?

Andrzej Winnicki
06.05.2021

W zdecydowanej większości polskich mieszkań znajdziemy tylko jedną łazienkę – w blokach z wielkiej płyty czasami spotyka się jeszcze osobną ubikację. Nie ma w tym ani nic dziwnego, ani złego, ale tylko do czasu, gdy zdecydujemy się zlecić kompleksowy remont jedynej łazienki. O co warto zadbać, aby uniknąć koszmaru w razie przedłużania się prac i braku możliwości korzystania z prysznica, wanny czy toalety? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi.

Dostęp do łazienki tak długo, jak się da

Ustalając plan prac remontowych z fachowcami zawsze warto im zapowiedzieć, że chcemy móc do samego końca korzystać choćby tylko z toalety. Dlatego jeśli przewidziana jest wymiana muszli, to warto zostawić ją na później, o ile jest to oczywiście możliwe. Myślący fachowcy będą w stanie tak rozplanować sobie robotę, aby umożliwić klientom korzystanie z łazienki – może w niezbyt komfortowych warunkach, ale zawsze.

Może warto pomyśleć o urlopie?

Jeśli masz małą łazienkę, której remont – przynajmniej zgodnie z zapewnieniami fachowca – ma potrwać kilka dni, to najrozsądniej będzie na ten czas wyjechać na krótki wypoczynek z rodziną. Zostaw klucze fachowcowi (oczywiście nie zostawiaj niczego cennego, co można łatwo wynieść) i poproś sąsiadów, aby doglądali mieszkania.

Ta opcja rozwiąże problem braku dostępu do łazienki, a i sam fachowiec będzie zadowolony – gdy nikt nie stoi nad głową i nie chce co chwilę wchodzić do remontowanego pomieszczenia, to prace siłą rzeczy postępują szybciej.

Życzliwość sąsiadów

Jeśli masz uczynnych sąsiadów, z którymi dobrze się znasz, to na pewno warto uprzedzić ich o rozpoczynającym się remoncie łazienki (który zawsze generuje dużo hałasu) oraz poprosić o możliwość korzystania przez kilka do kilkunastu dni z ich łazienki. Nie powinno być z tym większego problemu. Fakt, jest to dość krępujące, ale trzeba sobie jakoś radzić.

Pralnie publiczne

Pozostaje nam jeszcze kwestia robienia prania, szczególnie istotna dla rodziców małych dzieci – w takich domach pralka chodzi praktycznie non stop. Jeśli urządzenie znajduje się w łazience, to na czas remontu można je przenieść do kuchni, o ile nie spowoduje to zagracenia pomieszczenia. W każdym innym przypadku zalecamy po prostu korzystać z pralni publicznych, w których zwykle dostępne są także suszarki elektryczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.