Przy jakich budowach używa się pali CFA?

Antoni Kwapisz
17.03.2017

Pale CFA wykorzystywane są na szeroką skale w budownictwie. Dzięki nim można w szybkim tempie przygotować stateczne oraz stabilne posadowienie fundamentów głębokich.

Tego typu materiały wykorzystywane są w budownictwie już od kilkudziesięciu lat. Swoją nazwę uzyskały z angielskiego Continuous Flight Auger Piles, czyli są to pale formowane świdrem ciągłym. To, że firmy takie, jak Staltechnika korzystają ich do tworzenia różnego rodzaju konstrukcji jedynie dobrze o nich świadczy. Wiedzą co jest dobre i potrzebne. Wszystkie pale cfa wykonywane są z wysokiej jakości żelbetu. Jest to optymalnie dobrana mieszanka betonowa i szkielet metalowy, który umieszczany jest w otworze wykonywanym przez świdry ślimakowe.

Najczęściej tego typu pale wykorzystywane są w takich pracach, jak:

  • budowa obiektów mostowych,
  • budowa ścian palowych przy konstrukcjach oporowych,
  • budowa węzłów drogowych,
  • budowa ekranów akustycznych.

Zalety pali CFA

Największą zaletą pali CFA jest ich wszechstronne zastosowanie. Można je stosować w różnych gruntach. Świetnie radzą sobie w glinie, piasku, żwirach, skałach miękkich oraz na innych podłożach. Żaden materiał nie jest dla nich wyzwaniem. Dlatego tak cenione są przez budowlańców. Wszystkie te cechy sprawiły, że pale CFA były w stanie wyprzeć tradycyjne technologie. W końcu bowiem, po co stosować coś co się nie sprawdza, jeżeli ma się tak wszechstronny materiał, który bardzo dobrze radzi sobie w dosłownie każdych warunkach. Budowlańcy lubią korzystać z pali, ponieważ nie trzeba długo czekać na ich wykonanie. Są bardzo szybkie w realizacji, dzięki nieskomplikowanej budowie. Jeden pal przygotowuje się zwykle w ciągu 30 minut, a zatem bardzo szybko.

Wśród rozlicznych zalet tej technologii znajduje się brak wstrząsów i wibracji oraz nadmiernego hałasu, a także większa ochrona środowiska w miejscu prowadzenia prac. Obecnie jest to ważne, aby korzystać z materiałów naturalnych i jak najbardziej przyjaznych środowisku. Można będzie dzięki temu walczyć z niszczeniem planety i ciągłą jej degradacją.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie