Przeciekający prysznic – co sprawdzić w pierwszej kolejności?

Marek Szydełko
02.01.2023

Przeciekający prysznic to bardzo częsta usterka w domu. Zwykle winą obarczamy producenta, który wprowadził na rynek bubel, jednak praktyka pokazuje, że przyczyna problemu może tkwić poza samą kabiną i wynikać z błędów popełnionych na etapie montażu. Jeśli masz przeciekający prysznic, to dowiedz się, co należy sprawdzić w pierwszej kolejności.

Wypoziomowanie brodzika

Od tego zawsze zaczynamy, ponieważ brodzik w trakcie użytkowania mógł po prostu stracić poziom w wyniku ciągłego nacisku. Jest to częsty problem w przypadku montażu brodzika na niestabilnym podłożu (np. podłodze bez płytek). Brak poziomu powoduje, że woda zatrzymuje się przy ścianie i w pewnym momencie zaczyna przesiąkać poza kabinę.

Uszczelki

Przyczyną przeciekania kabiny prysznicowej mogą być również zużyte, podwinięte lub w ogóle nieużyte uszczelki. Radzimy dokładnie się im przyjrzeć, zwłaszcza jeśli woda wycieka ewidentnie po stronie, która powinna być uszczelniona materiałem dołączonym przez producenta.

Silikon

Choć wielu producentów kabin prysznicowych zapewnia, że montaż ich produktów jest możliwy bez silikonu, to warto brać na to dużą poprawkę. W rzeczywistości zawsze należy użyć silikonu, chociażby po to, aby uszczelnić połączenie brodzika ze ścianą oraz ściankami prysznica. Ważne: użyj dobrego silikonu, nie najtańszego z marketu.

Prawidłowe połączenie wszystkich elementów

Montaż kabiny prysznicowej, zwłaszcza zabudowanej, to męczarnia. Nie wszyscy mają do tego cierpliwość, dlatego dobrze jest skorzystać z usługi fachowca. W przypadku samodzielnego montażu należy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie elementy kabiny zostały prawidłowo połączone, czy nie są odwrócone, czy nie pominęliśmy jakiegoś wkrętu, uszczelki etc.

Zapchany odpływ wody

To prozaiczna, ale również częsta przyczyna przeciekania prysznica. Zapchany odpływ może powodować, że woda zaczyna wylewać się przez krawędzie brodzika (w przypadku niskich modeli) lub podciekać pod brodzikiem przez nieszczelny syfon.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie