Przeciekająca deszczownica – co można na to poradzić?

Marek Szydełko
27.12.2022

Deszczownica to częsty element wyposażenia kabiny prysznicowej. Wiele osób uwielbia stać pod gorącą wodą, aby się wygrzać i dokładnie umyć całe ciało, w czym deszczownica idealnie się sprawdza. Jednocześnie jest to dość problematyczny element. Deszczownice, zwłaszcza te niskiej jakości, szybko zaczynają przeciekać. Czy można coś z tym zrobić?

Sprawdź źródło przecieku

Na dobry początek trzeba się upewnić, która część deszczownicy odpowiada za przeciekanie wody. Jeśli widzisz wyciek na łączeniu deszczownicy z rurą doprowadzającą wodę, to być może wina leży po stronie zużytej uszczelki – wymień ją i po kłopocie.

Częściej niestety deszczownica przecieka w miejscu łączenia sitka z obudową. Jest to typowa usterka, charakterystyczna zwłaszcza dla deszczownic marketowych. Taki defekt można spróbować naprawić we własnym zakresie.

Spróbuj uszczelnić deszczownicę silikonem sanitarnym

Odkręć deszczownicę, rozłóż ją (oddziel sitko od obudowy) i zostaw do wyschnięcia. Następnego dnia weź silikon sanitarny i nałóż go równomiernie na całym kołnierzu obudowy, oczywiście od środka. Teraz przyłóż sitko, ściśnij (możesz użyć ścisków stolarskich) i zostaw na 24 godziny.

Taki zabieg często pozwala normalnie użytkować deszczownicę przez wiele kolejnych miesięcy.

Nie pomogło? Czas na wymianę deszczownicy

Jeśli uszczelnienie silikonem nic nie dało lub po kilku tygodniach deszczownica znów zaczęła przeciekać, to nie ma sensu więcej kombinować – po prostu ją wymień. Większość deszczownic jest na gwint ½”, co pozwala przebierać w modelach z różnych półek cenowych.

Sensownie wykonaną deszczownicę, byle nie z plastiku, można kupić już za około 50-60 złotych. Te markowe kosztują wielokrotnie więcej.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie