Prowadnice do drzwi - na co zwrócić uwagę?

Remigisz Szulc
26.06.2020

Prowadnice do drzwi - na co zwrócić uwagę?

Drzwi przesuwne stanowią podstawowy element wyposażenia nowoczesnych wnętrz szaf, jak i pomieszczeń. Przy wybieraniu konkretnego rozwiązania, warto zwrócić uwagę na elementy, z jakich się składają. Jednym z kluczowych są prowadnice. Jeżeli zostaną we właściwy sposób dobrane, zapewnią płynną pracę całego mechanizmu.

Mechanizmy drzwi przesuwnych: górne i dolne prowadnice

Górna szyna do szaf przesuwnych jest bardzo popularnym rozwiązaniem, które umieszczane jest przy suficie lub na ścianie, jak sama nazwa wskazuje. Podtrzymuje ona drzwi bez konieczności montowania prowadnicy dolnej. Dzięki temu rozwiązaniu można uzyskać bardzo ciekawy efekt wizualny. Zamontowane we właściwy sposób prowadnice zapewniają cichą i wygodną pracę. Dzięki niemontowaniu dolnej prowadnicy, drzwi wyglądają bardzo lekko i efektownie. Ponadto, można je w szerszym zakresie wykorzystać.

Trzeba jednak wiedzieć także o pewnych ograniczeniach, jakie posiadają górne prowadnice. Można zamontować je na stropie, ale nie przy suficie podwieszanym. W tym drugim przypadku zachodzi ryzyko, że sufi nie wytrzyma obciążenia wywołanego przez drzwi przesuwne i może się zarwać. Zagrażałoby to bezpieczeństwu osób korzystających z pomieszczenia, jak i z samych drzwi.

Wybierając dolne prowadnice do drzwi przesuwnych, należy umieścić je przy podłodze. Zapewniają wygodne otwieranie, jak i zamykanie drzwi. Na górze znajduje się jedynie suwnica stabilizująca, dzięki której drzwi można prowadzić w komfortowy sposób. Umieszczając przy prowadnicy specjalne rolki do szafy, można zapewnić sobie wygodne użytkowanie drzwi przesuwnych. Nie będą się one zacinały ani przy otwieraniu, ani zamykaniu. Suwnicę można także wzbogacić o łożysko cichobieżne, co zagwarantuje ciche zamykanie, jak i otwieranie drzwi przesuwnych.

Podwójne rozwiązanie, czy dolne i górne prowadnice drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne można osadzić jednocześnie na dolnej i górnej prowadnicy. Na to rozwiązanie warto zdecydować się wtedy, gdy drzwi wymagają wyjątkowej stabilizacji. Suwnicę górną można zamontować zarówno przy suficie, jak i ścianie. Suwnica dolna przeznaczona jest natomiast do montażu przy podłodze. Wykorzystując podwójny mechanizm, masz pewność, że drzwi będą stabilnie prowadzone, nic złego nie będzie się z nimi działo, a ich funkcjonalność będzie na najwyższym poziomie.

Szyna do szaf przesuwnych jest wykonywana z różnych materiałów, dlatego można zastosować dokładnie taki, który sprosta oczekiwaniom użytkownika i zapewni użytkowanie bez najmniejszych problemów przez długie lata. Na pewno bardzo dobrze się wtedy na tym wyjdzie.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.