Projekty domów parterowych – tanie w budowie i utrzymaniu

Remigisz Szulc
24.04.2017

Przy poszukiwaniu idealnego projektu domu jednorodzinnego powinniśmy patrzeć na niego nie tylko pod kątem estetyki, ale również funkcjonalności i kosztów eksploatacji. Jeżeli chcemy płacić za jego utrzymanie jak najmniej, nie przesadzajmy z metrażem. W takiej sytuacji dom parterowy może być strzałem w dziesiątkę.

Przez długie lata Polacy wybierali przede wszystkim domy duże, piętrowe, które miały zapewnić przestrzeń dla wielopokoleniowej rodziny. Jednak życie może pisać różne scenariusze – często dzieci wyprowadzają się, a rodzice zostają ze sporym, drogim w utrzymaniu budynkiem. Dlatego obecnie obserwujemy tendencję do budowy mniejszych domów, które jednocześnie dają wysoki komfort mieszkania, ale nie są kosztowne zarówno w realizacji, jak i utrzymaniu.

Dom parterowy – dla kogo będzie najlepszy?

Gdy nie będziemy potrzebowali sporego domu, warto sprawdzić projekty domów parterowych. Możemy znaleźć je już teraz w serwisach zajmujących się sprzedażą gotowych projektów wraz z kompleksową dokumentacją. Do dyspozycji mamy projekty zarówno w stylu tradycyjnym, także dworkowym, jak i w stylu nowoczesnym.

Metraż domów parterowych wynosi od około 50 do 150 metrów kwadratowych w zależności od wybranego projektu. To wystarczająca przestrzeń dla singla, pary czy też dla małej rodziny – w sprzedaży znajdziemy głównie projekty z 1-3 sypialniami. Do dyspozycji mamy projekty domów z kuchniami zamkniętymi oraz z aneksami kuchennymi, a także projekty z garażami w bryle budynku.

Dom parterowy – dobry wybór dla oszczędnych

Domy parterowe to świetny wybór dla tych osób, które nie chcą płacić zbyt dużo za budowę oraz za utrzymanie. Orientacyjny koszt budowy domu parterowego to od 120 000 do 170 000 złotych w zależności od projektu i zastosowanych materiałów. Nie jest to wobec tego bardzo wysoki wydatek, gdy porównamy go z domami piętrowymi o większym metrażu.

Decydując się na mniejszy metraż, nie musimy też obawiać się wysokich kosztów utrzymania. Możemy też pomyśleć o domu energooszczędnym lub pasywnym – wtedy wprawdzie budowa będzie kosztowała nas więcej, ponieważ domy tego rodzaju wymagają właściwej izolacji i bazują na ekologicznych instalacjach grzewczych, ale za to jego utrzymanie będzie już znacznie tańsze od domów budowanych tradycyjnymi technologiami.

Podsumowując, jeżeli szukasz przytulnego, ale niezbyt dużego domu, który również nie będzie bardzo drogi, sprawdź projekty domów parterowych. W serwisach zajmujących się sprzedażą projektów gotowych takich jak Pracownia-projekty.dom.pl, bez problemu znajdziemy pełną gamę interesujących propozycji.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie