Próbki farb - dlaczego warto przetestować odcień przed zakupem?

Remigisz Szulc
26.11.2021

Planujesz remont mieszkania i zamierzasz całkowicie zmienić jego wygląd? Jak mawiają, dom zaczyna się od ścian, toteż warto zadbać o to, aby zostały pomalowane w odcieniu pasującym do całego wyposażenia w różnych pomieszczeniach. Bogata paleta kolorów farb występująca w większości marek wcale nie ułatwia wyboru tego jedynego odcienia, który doskonale dopasuje się do stylu Twoich wnętrz. Kupić narzędzia malarskie jest bardzo prosto- w końcu będziesz potrzebować jedynie pędzla, wałka i folii malarskiej. Co jednak z farbą? Wizyta w sklepie budowlanym może przyprawić o zawrót głowy- okazuje się, iż nawet samej bieli jest przynajmniej kilkanaście odcieni. Czy jednak aby na pewno dany odcień będzie współgrać z umeblowaniem w salonie czy sypialni? Jeśli nie jesteś do końca pewien wyboru, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie: przed zakupem przetestuj kolory farb!

Próbki farb - dlaczego warto z nich skorzystać?

Testery kolorów dostępne na paletach w marketach budowlanych bardzo często okazują się niewystarczające. W końcu zupełnie inaczej jest zobaczyć wybrany kolor na palecie w często sztucznym, sklepowym świetle, a inaczej na spokojnie zastanowić się nad nim w domu. Na szczęście znaczna część sklepów internetowych i stacjonarnych, w odpowiedzi na potrzeby klientów, zdecydowała się udostępnić klientom testery farb, czyli małe pojemności (zazwyczaj 0,03 litra) farb w saszetkach. Jeżeli zastanawiasz się nad kilkoma odcieniami, możesz zamówić je z dostawą do domu, następnie nanieść na ścianę i na spokojnie przyjrzeć się w świetle dziennym, czy dany kolor na pewno jest odpowiednim wyborem. Testery farb kosztują niewiele. Na przykład w sklepie Dekoratorium za saszetkę jednego odcienia zapłacisz jedynie 2,99 zł. 

Idealny kolor czy odcień nie jest jednak jedynym, co powinieneś wziąć pod uwagę wybierając farbę. Ważne będzie także jej wykończenie, które może być matowe lub błyszczące (z większym lub mniejszym połyskiem). Dzięki zamówieniu niewielkiej ilości farby już podczas malowania ścian zobaczysz, czy był to dobry wybór. Choć pamiętaj o tym, iż finalną decyzję zawsze najlepiej podjąć, oglądając efekt, kiedy farba całkowicie wyschnie już na ścianie. Oprócz tego, będziesz mógł także sprawdzić, czy z wybranej farby faktycznie można łatwo usunąć wszelkie zabrudzenia.

To barwa ściany finalnie nadaje charakteru wnętrzu?

Prawdą jest, iż kolor farby, a więc kolor ścian, w znacznym stopniu wpływa na odbiór danego pomieszczenia. Ciemne kolory mogą być przytłaczające, jednak optycznie zmniejszą zbyt duże pomieszczenie. I odwrotnie, jasne farby doskonale sprawdzą się w małych pomieszczeniach, optycznie je powiększają. W takim przypadku najlepsze będą te błyszczące. Wrażenia przytulności i ciepła możesz nadać pomieszczeniu dzięki wybraniu farb w ciepłej tonacji. Jeśli zaś uwielbiasz styl nowoczesny czy skandynawski, które charakteryzują się chłodem- postaw na zimne kolory. Pamiętaj także o tym, że kolory na ścianie powinny pasować do wystroju całego pomieszczenia, nie tylko Twoich preferencji. Oczywiście, możesz postawić na zasadę kontrastu i przełamać biel umeblowania żywym kolorem farb, jednak staraj się nie przesadzić z ich ilością. Pamiętaj także o zasadach łączenia kolorów i staraj się nie mieszać tonacji ciepłej z bardzo zimną. Dzięki możliwości uprzedniego przetestowania koloru, będziesz mógł odwiedzić sklep z pewnością, że wybierzesz produkt, z którego będziesz w pełni zadowolony- w dodatku mający właściwości, które zostały obiecane na opakowaniu przez producentów.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.