Beton komórkowy to bardzo popularny materiał budowlany, który jest chętnie wybierany z uwagi na dobrą cenę, lekkość, dobre właściwości izolacyjne, łatwość obróbki oraz szybkość układania. Dzięki niemu ściany budynku błyskawicznie pną się w górę. Materiał ten ma jednak także kilka istotnych wad, o których przeczytasz w naszym poradniku.
Beton komórkowy jest mniej wytrzymały na obciążenia mechaniczne w porównaniu do tradycyjnego betonu. Może to stanowić problem w konstrukcjach, które wymagają większej odporności na obciążenia, takich jak elementy nośne w budynkach.
Materiał ten wciąż charakteryzuje się stosunkowo dużą porowatością, co sprawia, że łatwo chłonie wodę. Może to prowadzić do problemów z wilgocią, zwłaszcza w miejscach narażonych na częsty kontakt z wodą.
Beton komórkowy jest stosunkowo podatny na uszkodzenia mechaniczne, takie jak uderzenia czy zarysowania, co może być problemem w trakcie prowadzenia prac budowlanych, a nawet samego transportu materiału na plac budowy.
To z jednej strony zaleta, ponieważ zapewnia betonowi komórkowemu dobre właściwości izolacyjne, z drugiej natomiast poważna wada tego materiału. W betonie komórkowym o wiele trudniej jest zamocować ciężkie przedmioty, ponieważ wymaga to albo stosowania odpowiednich kołków, albo wręcz tzw. kotwy chemicznej.
Ta cecha betonu komórkowego jest szczególnie irytująca już w trakcie użytkowania budynku, kiedy to wielu inwestorów po raz pierwszy spotyka się z sytuacją, gdy zwykły kołek po prostu wypada ze ściany. Trzeba mieć tego świadomość przy wyborze materiału budulcowego.