Poznaj trzy sporty wodne, które może uprawiać amator

Antoni Kwapisz
13.12.2021

Osoba, która chciała uprawiać sporty wodne indywidualnie lub jedynie w gronie przyjaciół, jeszcze nie tak dawno mogła ograniczyć się jedynie do pływania. Dziś osoby kochające wodę mają znacznie więcej możliwości. Spadają ceny sprzętu, nowoczesne rozwiązania charakteryzuje przy tym wysoki poziom intuicyjności. Jeśli więc chce się poznać uroki sportów wodnych innych niż pływanie – trudno o lepszy moment.

Propozycja pierwsza – deski SUP

Pływanie na desce od lat rozpala wyobraźnię. Jawi się jednak jako sport dość niebezpieczny, wymagający odpowiedniego przygotowania, dość drogiego sprzętu i… odpowiednich warunków atmosferycznych. Entuzjaści windsurfingu i innych sportów z tej rodziny nie kryją ubolewania świadomi tego, jak wiele negatywnych opinii pojawia się na temat ich ukochanych dyscyplin. Zwykle jednak tyle samo czasu, co na ich promowanie, muszą przeznaczać na obalanie mitów na ich temat.

Dziś można jednak poczuć radość z pływania na desce, nawet jeśli nie chce się uwierzyć w to, że surfing nie jest wcale trudny. Szansę na to daje możliwość skorzystania z wyjątkowych desek znanych jako deski SUP. Stand Up Paddling to sport, który łączy w sobie radość pływania na desce ze stabilnością i pewnością, jaką dają kajakarstwo i wioślarstwo. Mogą go uprawiać nawet te osoby, które nigdy nie odważyłyby się na jazdę po falach. Deski SUP są stabilne, a choć nie można ukryć, że korzystanie z nich pociąga za sobą ryzyko upadki, trudno nie zgodzić się również z tym, że jest ono znacznie mniejsze niż wówczas, gdy uprawia się inne sporty na deskach.

Propozycja druga – kajaki

Jeśli bardziej niż wody morskie i jeziora pasjonują nas rwące rzeki, możemy zainteresować się kajakarstwem. Nie musimy przy tym wcale zapisywać się do klubu sportowego. Jeśli nie czujemy się na siłach, nie musimy także rozpoczynać swojej przygody od dość wymagającego spływu Dunajcem. Kajaki można dziś wypożyczyć w wakacje tak nad jeziorami, jak i na miejskich plażach rzek, nic nie stoi przy tym na przeszkodzie temu, aby sprawić sobie własny sprzęt.

Kajaki dostępne w sprzedaży zwykle kojarzą się nam z zaawansowanymi technicznie rozwiązaniami, po które sięgają przede wszystkim profesjonaliści. Dobrze jest jednak pamiętać, że nie wszystkie rozwiązania dostępne w sprzedaży charakteryzują się wysokim poziomem skomplikowania. Aqua Marina Tomahawk to dwuosobowy kajak przeczący wyobrażeniom laików o sprzęcie tego typu. Jest stabilny, solidnie wykonany i łatwy w prowadzeniu, posiada też szereg udoskonaleń sprawiających, że kierowanie nim przestaje być dużym wyzwaniem.

Osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kajakami, z pewnością spodoba się to, że Aqua Marina Tomahawk posiada nie tylko osłonę antybryzgową, ale i zawór, dzięki któremu pokład może zostać błyskawicznie oczyszczony z nadmiaru wody. Plusem kajaka jest także obecność podnóżka pozwalającego na zajęcie możliwie jak najwygodniejszej pozycji. Na uwagę zasługuje też pompowany kil znajdujący się pod dziobem oraz rufą. Jego obecność pozwala na stabilizację kursu. Przyczynia się też do tego, że wiosłowanie jest bez porównania bardziej efektywne niż w innych okolicznościach. Aqua Marina Tomahawk to świetne rozwiązanie dla początkujących. Można mieć jednak pewność, że spodoba się także osobom mającym większe doświadczenie w sportach wodnych

Propozycja trzecia – nurkowanie

Może się wydawać, że nurkowanie ma sens przede wszystkim wtedy, gdy pozwala na podziwianie rafy koralowej. Takie przekonanie nie ma jednak wiele wspólnego ze stanem faktycznym. Osoby, które chcą uprawiać ten sport, nie ukrywają, że jest fascynujący także na polskich wodach. Owszem, nurkowanie może być dość kosztowne, wiele wydatków można jednak ograniczyć, decydując się choćby na korzystanie z wypożyczalni sprzętu. Plusem markowania jest również to, że można je trenować bez względu na porę roku, a kursy są z roku na rok coraz tańsze.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.