Ciepła woda użytkowa jest niezbędnym medium w każdym budynku mieszkalnym, ale też firmowym. Potrzebujemy jej do mycia rąk, całego ciała czy zmywania naczyń. Wodę podgrzewa urządzenie grzewcze, którego funkcję najczęściej pełni centralny kocioł, rzadziej grzałka elektryczna, bojler czy instalacja solarna. Projektując i wykonując system C.W.U. warto wziąć pod uwagę opcję zastosowania w nim pompy cyrkulacyjnej. Dlaczego? Poznaj najważniejsze argumenty.
Pompa cyrkulacyjna (nie mylić z pompą obiegową do C.O.) ma za zadanie wprawić w ruch ciepłą wodę użytkową natychmiast po rozpoczęciu jej poboru. Pokażmy to na konkretnym przykładzie. W momencie, gdy uruchamiasz baterię kuchenną, to dzięki pompie cyrkulacyjnej od razu zacznie z niej wypływać ciepła woda. Nie trzeba na nią czekać, co na dłuższą metę jest bardzo irytujące oraz nieekonomiczne. Jeśli więc cenisz sobie wysoki komfort, to zainwestuj w pompę cyrkulacyjną do C.W.U., którą można kupić już za kilkaset złotych.
Pompa cyrkulacyjna ciepłej wody użytkowej jest wręcz niezbędnym elementem wyposażenia instalacji wodnej w budynkach wielorodzinnych, biurowych oraz w dużych domach jednorodzinnych. Szczególnie sprawdzi się w budynkach piętrowych oraz z poddaszem użytkowym, na którym znajduje się łazienka. Dzięki pompie ciepła woda praktycznie od razu dotrze do punktu poboru, niezależnie od tego, jak daleko znajduje się on od źródła ciepła (oczywiście konieczne jest tutaj prawidłowe dobranie pompy do konkretnej instalacji).
Zakup pompy cyrkulacyjnej jest na tyle niedrogi, że nawet nie ma sensu zastanawiać się nad jego opłacalnością. Zwłaszcza, że mówimy tutaj o inwestycji, która prędzej czy później na pewno się zwróci. Dzięki pompie cyrkulacyjnej eliminujemy szkodliwe zjawisko spuszczania wielu litrów zimnej wody w oczekiwaniu na tę ciepłą, co pozwala oszczędzać wodę, a także ścieki (jest to szczególnie ważne z punktu widzenia osób, które wyprowadzają je do zbiornika bezodpływowego). Dodatkowo oszczędzamy energię grzewczą, ponieważ zużywamy mniej ciepłej wody użytkowej na przykład podczas kąpieli, brania prysznica czy mycia naczyń.