Podwyższony blat w kuchni – ciekawe i funkcjonalne rozwiązanie!

Jerzy Biernacki
18.07.2023

Blat kuchenny standardowo znajduje się na wysokości około 85 centymetrów. To pozwala komfortowo przygotowywać na nim posiłki, układać naczynia, robić herbatę czy kawę etc. Bardzo interesującym zabiegiem, promowanym przez architektów wnętrz, jest natomiast podwyższenie jednej części blatu na wysokość około 100 centymetrów. Jakie wynikają z tego korzyści? Sprawdź to w naszym poradniku.

Zyskasz kuchenny bar

Podwyższony blat świetnie sprawdza się w funkcji kuchennego baru, o którym na pewno marzy każdy domowy barman, przyrządzający pyszne i wymyślne koktajle. Zbudowanie baru z prawdziwego zdarzenia w kuchni w większości przypadków jest niemożliwe. Nie zawsze też mamy miejsce na stół barowy. Dlatego podwyższenie blatu może być idealnym rozwiązaniem – również z punktu widzenia osób marzących o wyspie kuchennej.

Zasłonięcie części roboczej kuchni

Podwyższenie blatu to fajny sposób na to, aby zasłonić cały kuchenny bałagan przed wzrokiem gości czy reszty domowników. Nie zawsze przecież mamy czas i ochotę, aby od razu po gotowaniu pozmywać naczynia. Dzięki podwyższeniu pozostaną one niewidoczne.

Wygodne miejsce do spożywania szybkich posiłków

Podwyższony blat może pełnić funkcję zastępczą dla stołu kuchennego. Jeśli nie masz na niego miejsca lub po prostu nie chcesz wydzielać mini-jadalni w kuchni, to pomyśl właśnie o podwyższeniu blatu. Dostawiając do niego stołki barowe czy hokery zyskasz wygodne miejsce do zjedzenia śniadania, przekąski przed treningiem czy nawet odgrzanego obiadu późnym popołudniem.

Więcej przestrzeni do przechowywania

Pod podwyższonym blatem śmiało można zaplanować wysokie szafki, w których znajdzie się miejsce na kieliszki, butelki z alkoholem, ale też np. świąteczną zastawę, z której korzystamy kilka razy w roku. Takiego miejsca zawsze brakuje w kuchni, dlatego ta mała zmiana może znacząco poprawić funkcjonalność całej kuchni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie