Podstawowe prace ogrodowe, jakie warto wykonywać systematycznie?

Maciej Piwowski
22.01.2020

Marzy ci się piękny ogród? Dowiedz się, jak o niego dbać. Przeczytaj, jakie prace powinieneś w nim wykonywać systematycznie, aby go nie zaniedbać.

Przycinanie drzew i krzewów

Termin przycinania zależy od gatunku drzewa, natomiast typ cięcia powinieneś dobrać w zależności od tego, jaki cel zamierzasz osiągnąć. Cięcie formujące, wykonywane co roku lub co dwa lata, służy takiemu uformowaniu drzewa, by uzyskać niską, rozłożystą koronę i tym samym ułatwić jego pielęgnację i zapewnić optymalny wzrost owoców.

Zadaniem cięcia sanitarnego jest natomiast usunięcie suchych, uszkodzonych lub dotkniętych chorobą pędów. Przy cięciu odmładzającym przedłuża się żywotność drzewa przez usunięcie najstarszych konarów i pędów oraz tych silnie rozgałęzionych. Cięcie prześwietlające natomiast służy temu, by do owoców docierała większa ilość światła. O przycinaniu drzew i krzewów dowiesz się z artykułu na superbudowlani.pl, jeżeli interesują cię szczegóły.

Koszenie trawy

W ogrodzie bardzo ważna jest też umiejętna pielęgnacja trawnika, a wśród zabiegów pielęgnacyjnych szczególne miejsce zajmuje koszenie. Nie chodzi w nim tylko o utrzymanie pożądanej wysokości trawy. Znaczenie koszenia wykracza poza to - pozwala uratować murawę przed zniszczeniem. Jeżeli dopuści się do nadmiernego wzrostu i kwitnienia trawy, dolne części źdźbeł zaczynają żółknąć i zasychać. Kosi się ją właśnie po to, żeby uniknąć takiej sytuacji. Częste koszenie pomaga zachować trawę w dobrym stanie - soczyście zieloną, gęstą i zwartą. Powoduje jej intensywny wzrost i krzewienie.

Trawę powinieneś kosić tylko, gdy jest sucha, ponieważ w innym wypadku po koszeniu może być nierówna. Zaleca się, by nie kosić na raz więcej niż jedną trzecią wysokości źdźbeł. Jeżeli chcesz mieć krótszą murawę, ścinanie lepiej rozłożyć „na raty” i etapami dochodzić do optymalnej wysokości cięcia. Pozostałe po koszeniu ścinki koniecznie trzeba uprzątnąć, bo powoli się rozkładają, tworząc przy tym warstwę utrudniającą przenikanie wody i składników odżywczych.

Sadzenie roślin

Oczywiście mówiąc o pracach ogrodowych, nie można zapomnieć również o samym sadzeniu roślin. Różne rośliny lepiej sadzić w innej porze roku. Drzewa, krzewy i rośliny wieloletnie warto sadzić jesienią. Natomiast wiosna to okres wysiewu nasion, a także bulw i cebul roślin kwitnących latem.

Nawożenie

Również nawożenie należy do prac cyklicznych, które powinno się wykonywać regularnie w określonej porze roku. Na wiosnę, gdy rozmarznie ziemia i rośliny odżyją, należy rozłożyć kompost oraz nawozy mineralne w postaci sypkiej.

Latem rośliny podlewa się lub opryskuje nawozami płynnymi, czyli organicznymi i mineralnymi rozcieńczonymi w wodzie. Można oczywiście nadal wykorzystywać nawozy sypkie. Nawożenie powinno się wykonywać nie później niż w połowie lipca, ponieważ w drugiej połowie lata rośliny przygotowują się do zimy i niewskazane jest pobudzanie ich wzrostu w tym okresie. Szczególnie w przypadku drzew i krzewów może mieć to opłakane skutki - pędy nie zdążą zdrewnieć do zimy i w efekcie przemarzną.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie