Podatek po zakupie działki budowlanej: ile wynosi? O czym pamiętać?

Andrzej Winnicki
24.07.2019

Zakup działki budowlanej to pierwszy krok w stronę zamieszkania w wymarzonym domu jednorodzinnym. Zwykle jest to też bardzo duży wysiłek finansowy dla inwestora, ponieważ atrakcyjne grunty położone w pobliżu dużych miast potrafią osiągać astronomiczne ceny. To nie koniec złych informacji. O swoje upomni się również fiskus. Po zakupie działki budowlanej trzeba zapłacić podatek. Ile wynosi ta danina? Na co trzeba uważać, by nie narobić sobie problemów ze skarbówką? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Wysokość podatku po zakupie działki budowlanej

Od razu wyjaśnijmy, że w tym poradniku skupiamy się na okolicznościach zakupu działki od osoby fizycznej, a nie firmy. W takim przypadku naliczony zostanie podatek od czynności cywilnoprawnych (w skrócie PCC), którego wysokość w Polsce wynosi 2%.

Przykład: Anna Nowak kupiła działkę budowlaną o wartości 100.000 złotych. Podatek PCC wyniesie więc 2000 zł.

Kwota podatku jest obliczana od ceny widniejącej na umowie oraz przepisanej do aktu notarialnego. Sam notariusz nie będzie wnikać, czy jest to kwota adekwatna do sytuacji rynkowej – może jednak przestrzec obie strony transakcji, że zaniżenie wartości nieruchomości stanowi wykroczenie skarbowe, którego wykrycie skutkuje kosztownymi konsekwencjami.

Po sporządzeniu aktu notarialnego notariusz wysyła jego kopię do Urzędu Skarbowego. Nabywca działki budowlanej ma 14 dni na złożenie w skarbówce deklaracji PCC-3 i opłacenie wyliczonego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Urząd może podważyć wartość transakcji

Do takich sytuacji niestety dochodzi coraz częściej. Niekoniecznie musi mieć to związek z celowym działaniem nabywcy i sprzedającego. Jeśli przykładowo kupimy działkę budowlaną po bardzo okazyjnej cenie i taka też zostanie wpisana do aktu notarialnego, skarbówka może tę kwotę zakwestionować i uznać ją za nierynkową.

Warto wiedzieć

Na podważenie kwoty zakupu nieruchomości Urząd Skarbowy ma aż 5 lat.

W takiej sytuacji skarbówka uzna, że wyliczony podatek od czynności cywilnoprawnych jest za niski. Nałoży więc na nabywcę obowiązek zapłacenia dodatkowej kwoty podatku oraz odsetek za zaległości podatkowe z całego okresu, gdy sprawa nie wyszła na jaw.

Aby uniknąć takiej sytuacji, w przypadku okazyjnego zakupu działki budowlanej warto poprosić notariusza o wpisanie do aktu notarialnego ceny rynkowej nieruchomości (poza ceną transakcyjną) i od niej zapłacić podatek PCC.

 

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie