Piwonia chińska - co warto wiedzieć o jej sadzeniu i uprawie?

Andrzej Winnicki
19.10.2022

Piwonie to jedne z najbardziej uwielbianych kwiatów ciętych. I nie ma w tym nic dziwnego — są naprawdę piękne. Chcesz mieć je w swoim ogrodzie? Jednym z najlepszych jej rodzajów, który doskonale poradzi sobie w naszym klimacie, jest piwonia chińska. Jak ją posadzić, a następnie jak pielęgnować, by rosła zdrowo i dorodnie? 

Piwonia chińska — charakterystyka

Piwonia chińska to gatunek należący do rodziny piwoniowatych, obejmujących aż średnio 40 różnych gatunków. Odmiana chińska jest jednak jedną z najpopularniejszych. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na swoje piękne, okazałe, pachnące, dekoracyjne kwiaty, które zachwycają swym wyglądem. Najczęściej występują w kolorze jasnoróżowym, białym, różowym i purpurowym.

Piwonia chińska jest wieloletnią, krzaczastą byliną. Jej wysokość wynosi przeważnie od 50 do około 100 cm. Liście peonii są smukłe i podłużne, a ich kolor jest zielony. Najważniejszym jednak jej elementem są oczywiście wspaniale pachnące kwiaty o charakterystycznym wyglądzie. Są one bowiem krągłe i pękate, co sprawia, że nie można pomylić ich z żadnymi innymi. Piwonie chińskie kwitną zwykle późną wiosną — od maja do końca czerwca. Jako kwiat cięty, piwonia cechuje się całkiem sporą wytrzymałością. W wazonie zachowuje świetny wygląd nawet na ponad tydzień. 

Kiedy sadzić piwonie? 

Piwonie chińskie cechują się tym, że ich sadzonki nie mają korzeni. Proces ich wytwarzania rozpoczyna się dopiero po ich posadzeniu. Tym samym ukorzenianie jest w tym przypadku bardzo trudne i wymaga zapewnienia idealnych warunków. Takie pojawiają się, gdy pogoda obfituje w deszcze. Kiedy sadzić piwonie, by miały takie właśnie warunki sprzyjające ich ukorzenianiu? Najlepiej od sierpnia do września. Oczywiście piwonie można sadzić również w innych terminach. Na przykład rośliny doniczkowe najlepiej przesadzać do gruntu na wiosnę. 

Gdzie sadzić piwonie chińskie?

Dobór odpowiedniego stanowiska sadzenia ma w przypadku piwonii chińskich bardzo duże znaczenie. Od tego zależeć będzie bowiem, jak rozwijać i prezentować się będzie roślina i jej kwiaty. Szczególnie że piwonia chińska należy do gatunków niezwykle wrażliwych i wymagających.

Piwonie chińskie potrzebują przede wszystkim dużo światła. Z tego też powodu należy zapewnić im stanowisko słoneczne i ciepłe. Rośliny te lubią gleby żyzne i próchniczne o średniej wilgotności. Warto dodać też, że najlepiej rozwijają się one w glebie z lekko kwaśnym odczynem pH.

Piwonie sadzi się w miejscach, które są dobrze odseparowane od mocnego wiatru i przeciągów. To bardzo ważne, ponieważ ten gatunek jest szczególnie wrażliwy na działanie silnych podmuchów powietrza, które mogą nawet wyłamywać rośliny. Należy mieć też na uwadze, że piwonie rosną najlepiej, gdy są oddalone od innych krzewów i drzew. Dzięki temu bowiem nie muszą konkurować o składniki odżywcze. 

Sadzenie piwonii chińskich krok po kroku  

Sadzenie piwonii chińskiej należy zacząć od odpowiedniego przygotowania gleby. W miejscu, gdzie chcemy zasadzić roślinę, powinniśmy ją użyźnić. Możemy zrobić to na przykład stosując obornik granulowany lub fermentowany, czy też poprzez wymianę gleby na ziemię kompostową. Jeśli gleba jest twarda i zwięzła możemy dodać także torfu, piasku, czy też mączki kostnej. 

Gdy gleba będzie już właściwie przygotowana, możemy przejść w końcu do najważniejszego, czyli do sadzenia naszej piwonii. Rozstaw roślin powinien wynosić około 40 cm, ponieważ po ukształtowaniu krzak będzie potrzebował odpowiedniej ilości miejsca. Jeśli chodzi zaś o głębokość wykopu, to powinien wynosić on jedynie około 5 centymetrów. Pąki nie powinny znajdować się głębiej, ponieważ oczekiwanie na zakwitnięcie piwonii będzie znacznie dłuższe. Przy ich układaniu warto wykazać się dużą starannością, rozkładając je równomiernie. Ich korzenie są niezwykle kruche, dlatego też trzeba bardzo uważać. Po posadzeniu karp należy dokładnie zasypać je ziemią. Na koniec musimy całe to miejsce podlać obficie wodą. 

Uprawa piwonii chińskich w ogrodzie — jak dbać o kwiaty i na co uważać? 

Z krzewami ozdobnymi nie zawsze jest łatwo. A piwonia chińska bez wątpienia należy do roślin niezwykle wymagających i delikatnych. Obdarzy nas ona swoim pięknem i dorodnością jedynie pod warunkiem starannego pielęgnowania. Dlatego też piwonie chińskie polecane są przede wszystkim tym osobom, które są sumienne i wytrwałe, jeśli chodzi o pielęgnację ogrodu. 

Dobór odpowiedniego stanowiska to połowa sukcesu. Jednak o drugą połowę należy zadbać samodzielnie. Piwonię należy przede wszystkim regularnie podlewać - szczególnie, gdy dni są słoneczne i gorące. Roślina ta bowiem wyjątkowo źle znosi przesuszenie. Warto zadbać również o dostarczenie jej wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dobry nawóz jest tu jak najbardziej wskazany. Kluczowe jest jednak to, by właściwie go dobrać. Nadmiar pewnych składników może być dla piwonii równie szkodliwy, co ich deficyt. Należy więc uważnie obserwować roślinę i dostosowywać działania pielęgnacyjne do jej potrzeb. 

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie